מרכז הרצל
מרכז הרצל צילום: מרכז הרצל

המבקרים במרכז הרצל שבהר הרצל יצפו במהלך הסיור בסרטון מושקע, שמהווה גם מעין שיחת מוסר מחוזה המדינה בנימין זאב הרצל אל העם היהודי במדינת ישראל.

במהלך הסרטון מאשים השחקן המגלם את הרצל בכינון מדינה שרחוקה מחזונו של הרצל, תוך שימוש מתוחכם בתמונות שבולטות יותר ובולטות פחות בסרטון.

"אני התכוונתי לכונן מדינה יהודית מתוקנת", אומר 'הרצל' במהלך הסרטון. "מדינת מופת, מתקדמת, שוויונית".

בהמשך מודגש כי "תושבי הארץ" הם תושבי הארץ הערבים. "בחברה החדשה שדמיינתי, תושבי הארץ, הערבים, היו שותפים בחזון חברתי המתבסס על שוויון", נאמר. "הרעיון עדיין בעל תוקף על אף מורכבותו הטעונה. עם שסבל כל כך הרבה בהיותו מיעוט נרדף צריך לדעת להתייחס בכבוד למיעוט שחי בתוכו".

"למרות הדעות הקדומות ששררו בתקופתי ביחס לנשים, הובלתי את ההסתדרות הציונות למתן זכות בחירה לנשים", אומר 'הרצל' במהלך הסרט, ומאשים: "אך תופעת האפליה עודנה קיימת בחברה שבניתם. שוויון מגדרי, רשמו לפניכם, זאת מטרה שעדיין לא הושגה".

עראפת
עראפת פלאש 90

כשברקע מוצגת תמונה של קבוצת נשות הכותל אומרת דמותו של הרצל: "נדמה לי שיצרתם כאן תערובת מערבית-מזרחית יחודית, וזה אולי הסימן המובהק ביותר להיותנו עם כמו כל העמים".

בהמשך, כשמאחורי השחקן מוצגת תמונת ענק של יאסר עראפת ושמעון פרס מקבלים פרס נובל על הסכמי אוסלו, נאמר: "בניית חברת מופת השואפת לשלום ותורמת לתיקון עולם".

ח"כ אבי מעוז פנה לאחרונה במכתב מפורט להנהלת מרכז הרצל, בדרישה להסיר מהמוזיאון תכנים שנויים במחלוקת. מכתבו פירט ח"כ מעוז שלל תכנים אשר מוצגים במוזיאון כמורשתו של הרצל, אשר בפועל מייצגים אג'נדות ליברליות ופוסט מודרניות, כלשונו.

"המסרים שמועברים בו, ואשר מיחסים אותם לחוזה המדינה, הינם מסרים ליברליים ופוסט מודרניים, שמלבד העובדה שמדובר בניסיון מניפולטיבי להשוות מושגים מהעולם התרבותי של תקופתו למושגי ימינו וברור שלא אליהם כיוון הרצל בכתביו, הם גם מבטאים ערכים של חלקים מאוד מסוימים בחברה הישראלית, ומנוכרים לערכיהם של חלקים ניכרים אחרים מקרב אזרחי ישראל", כתב.

אבי מעוז
אבי מעוז צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ח"כ מעוז התייחס במכתבו גם לאופן בו מוצגות נשים בסרטון המדובר. "ראשית, בסרטון משובצות נשים בלבוש חושפני, אשר מלבד היות הדבר מחפיץ ופוגעני, הוא מביא לכך שציבור ‏דתי וחרדי מודרים מיכולת צפייה בו, אלא אם כן יוותרו על ערכיהם הדתיים", אמר.

"שנית, כאשר השחקן המגלם את דמותו של הרצל מדבר על כך, שאנו כעם שחי כמיעוט נרדף, צריכים לדעת איך להתנהל כלפי המיעוט החי בקרבנו, מוצגים אנשי כוחות הביטחון, שעוסקים במלאכת הקודש של סיכול הטרור", ציין. "זאת, בהתעלמות מוחלטת מההקשר של הקטע המצולם, ובסתירה לעובדה הפשוטה, כי כוחות הביטחון של מדינת ישראל הינם המוסריים ביותר בתבל, לעיתים אפילו באופן מוגזם המסכן אותם ואת אזרחי ישראל".

לדבריו, "דמותו של הרצל מטיחה בחברה הישראלית האשמת שווא, כאילו בישראל קיימת אפליה כנגד נשים, ותביעה להגיע לשוויון מגדרי. מדובר כאמור בהאשמת שווא ובניסיון להטמיע מסרים מבית היוצר של הפמיניזם הרדיקלי. מדינת ישראל הינה אחד המקומות הבטוחים ביותר בעולם עבור נשים, ונשים משפיעות ופועלות בכל התחומים בחברה. זאת בנוסף לכך, שהאישה הישראלית הממוצעת מממשת את הכוחות המופלאים של הבאת החיים לעולם שניטעו בה, הרבה יותר מאשר המקבילות לה ברחבי העולם, שמהותן זו דוכאה על ידי אג'נדות הרסניות לאישה בפרט ולחברה האנושית בכלל, אג'נדות שלא מעניקות אושר, אלא עסוקות בליבוי מלחמה מדומיינת בין המינים".

עוד פירט: "כאשר הדמות מדברת על התערובת שבחברה הישראלית, מוצגות ביעף נשות הכותל חבושות בתפילין. ‏האם נשים, שעסוקות במשך עשרות בשנים ביצירת פרובוקציות בכותל המערבי, ואשר אינן מייצגות אפילו פלח זעיר מהאוכלוסייה, הן הדוגמה לרבגוניותה של החברה הישראלית? כאשר מדובר בסרטון על חברה השואפת לשלום ולתיקון עולם מוצגת בה דמותו של רב המרצחים ‏יאסר ערפאת, אשר כפי שיודע היום כל אחד, הצליח לשטות במנהיגי ישראל ולהובילם בכחש אל אותם הסכמים רעים, שהדבר היחיד שהביאו לאזרחי ישראל היה טרור בלתי נפסק ונהרות של דם".

‏נקודה נוספת שהעלה ח"כ מעוז היא ההשוואה בין עם ישראל ליתר העמים. לדבריו, "בסרטון מדובר על היותנו עם ככל העמים – עם בעל תרבות משלו. אך לכל אורכו, הדוגמאות לתרבות הישראלית המוצגת בו, הינן של החלק החילוני-ליברלי שבחברה הישראלית. לכל מה שמבטא את תרבותו המקורית של עם ישראל, זו שעברה במסורת בת אלפי שנים - חגי ישראל, עולם התורה המפותח והסממנים היהודים הייחודיים – אין כל זכר".

‏גם את סוגיית ראשי המדינה המופיעים במהלך הסרטון מעלה ח"כ מעוז: "ראשי הממשלה המשובצים לאורך הסרטון הינם כולם מהצד השמאלי של המפה הפוליטית, ואין זכר למנהיגי הימין. נראה כי לא רק שהסרטון אינו מייצג את ערכיו של חלק ניכר מהעם היושב בציון, אלא שהוא אף מביא להדרת ציבורים שלמים – דתיים ולאומיים – מהיכולת לבקר במקום, ובכך מוחמצת מגמת הקמתו של המרכז".

‏לסיום כתב מעוז: "לא ייתכן שאתר חשוב כזה, שמטרתו להנחיל את דמותו של חוזה המדינה, יהפוך להיות מכשיר להנדסת תודעה וניסיון לא ראוי להטמיע ערכים פוסטמודרניים, שאינם מוסכמים בחברה הישראלית. אני פונה בשם הציבור הזה בבקשה ודרישה - לתקן את המעוות, להסיר מהסרטון המדובר את הפגמים, ולהחזיר את המוזיאון להיות מקום מקובל על כלל הציבור בישראל, כפי שראוי לו ולדמותו של בנימין זאב ‏הרצל ז"ל".