טוני אלמוג
טוני אלמוג צילום: יח"צ

אין לכם מושג כמה פעמים שמעתי את המשפט הזה. "טוני האם מותר לאכול בלילה?" "טוני שמעתי שמשעה 19:00 בערב אני משמין?" "טוני אמרו לי שאם אוכלים בערב משמינים..."

אז אני עונה בשאלה... אם אני אוכל ב-12 בצהריים המבורגר עם צ'יפס וקולה, ובשעה 17:00 אני אוכל מגש פיצה ומשעה 19:00 אני צם עד הבוקר אני ארזה? מסתכלים עליי במבט של מממ חסרי אונים.

מבולבלים? החלטתי לעשות סדר בבלגן.

"עד לפני מספר שנים, חשבו שלאכול בלילה זה משמין והדבר הראשון שהתבקשתם לעשות כשרציתם לרדת במשק הוא להפסיק לאכול משעה 18:00-20:00 מאז המדע התקדם והגענו לתובנות חדשות.

אז התשובה הראשונה היא כן מותר לאכול בלילה ואף רצוי כן!
יש לכם כמה דקות? אני אפרט לכם יותר

זה לא משמין לאכול בלילה!
אין אכילה "מרזה" כל מזון שנכנס לגופנו תורם לנו אנרגיה חיונית שגופנו מנצל לפעולות כמו הליכה, ישיבה, ספורט נשימה ואפילו שינה. אם תאכלו יותר ממה שהגוף מוציא, הוא יאגור את השארית ברקמת השומן- בלי קשר לשעת האכילה.

מחקרים הוכיחו שכל עוד אנו צורכים תפריט מאוזן, אכילה לילית לא תגרום להשמנה. כלומר, אין משמעות לשעת האכילה אלה לכמות המזון הכללית במהלך כל שעות היום ואיכות המזון הנצרך. כמובן שבשעות הלילה העדיפות היא לארוחה קלילה יותר וללא פחמימות הגורמת עליה ברמות האינסולין הפרט בהמשך..

לסיכום,
ארוחת לילה דלת פחמימות ומורכבת מחלבון ומעט שומן איכותי לפני השינה מומלצת אף וטובה, היא אמורה להעניק לגוף את האנרגיה הדרושה לשנת הלילה. אנשים שאוכלים טוב לפני השינה יישנו שינה עמוקה ויקומו מלאי אנרגיות. התעלמות מתחושת הרעב עלולה להוביל לשנת לילה לא איכותית ותחושת רעב מוגבר בבוקר.

אבל, גם ארוחה גדולה לפני השינה, מלאה בשומנים סוכרים או מורכבת ממזון מעובד, יקשו על השינה בלילה ועלולים להתעורר בתחושת רעב כבד. הגוף צריך להשקיע את האנרגיה בעיכול המזון במקום ויסות הורמוני שינה ולכן איכות השינה נפגעת.

ההמלצה היא לאכול את הארוחה הגדולה כ- 3 שעות לפני השינה.
עדיין רעבים? שריינו לכם ארוחת לילה מזינה שניתן לאכול גם 30 דקות לפני השינה אך תיערכו אליה מראש.

מומלץ לבחור בארוחה דלת פחמימות

דוגמאות לארוחת לילה :
1.סלט עם טונה או גבינה רזה בתוספת 5 שקדים טבעיים או להחליף את השקדים בביצה קשה.

טונה וסלט
טונה וסלט צילום: יח"צ

2.יוגורט טבעי עם מלפפון וירק (ציזיקי) בתוספת 4 אגוזי מלך

יוגורט טבעי עם מלפפון וירק
יוגורט טבעי עם מלפפון וירק צילום: יחצ

3. ירקות חתוכים עם לאבנה רזה

ירקות חתוכים
ירקות חתוכים צילום: יח"צ

4. שייק חלבון + כף חמאת בוטנים טבעית או חמאת קוקוס

שייק חלבון
שייק חלבון צילום: יח"צ

בכתבה זאת השתתפו טוני אלמוג וצוות התזונאים הקליניים מטוני פיט

כל התוכן המוצג באתר הינו באחריות הקורא בלבד ויש להתייעץ עם יועץ רפואי או/ו מדריך מוסמך לפני כל ביצוע תוכנית אימונים/תזונה המוצגים באתר, הנהלת האתר ואו כותבי המאמר אינה לוקחת אחריות על מעשי הגולשים ובאה לספק מידע בלבד

יצירת קשר עם טוני אלמוג

באינסטגרם

בפייסבוק

באתר

וואטסאפ