תלמידי ישיבת הכותל במסע פולין
תלמידי ישיבת הכותל במסע פולין צילום: ישיבת ההסדר הכותל

לאחר שבשנה שעברה לא התאפשר לקיים את המסע המסורתי לתלמידים החדשים מחו"ל, השנה התקיימו שני מסעות - מסע לבני שיעור א' ומסע לבני שיעור ב'. התלמידים יצאו מיד לאחר חג הסוכות למסע מטלטל בפולין, מסע לעיירות השונות, לקהילות שהיו, לבתי הכנסת, בתי הקברות, קברי צדיקים מהמאות האחרונות וכמובן ליערות ולמחנות הריכוז וההשמדה בשואה.

"זוכרים את העבר ובונים על גביו את העתיד" זו הייתה סיסמת המסע שמטרתו לבנות קומת יהדות, אמונה וציונות אצל כל אחד מהמשתתפים שחוו חוויות מיוחדות של עצב ושמחה, של שואה ושל גבורה, של חילול השם וקידוש השם באופן מוחשי ומרוכז.

ראש הישיבה הרב ברוך וידר הצטרף למשלחות, חיזק את התלמידים והוביל את המסע בקברו של ר אלימלך מליז'נסק בתפילה לבריאות והצלחת התלמידים והישיבה. ביערות המוות ובמחנות ההשמדה בלזץ ואושוויץ סיפר הרב וידר לתלמידים את עדות הוריו שאיבדו הורים וילדים במחנות.

עוד באותו נושא:

"האתגר של סיפור ולימוד השואה יחד עם התלמידים הצעירים הופך למורכב משנה לשנה עם התמעטות אנשי העדות" אומר הרב וידר, "תפקידנו בני הדור שאחרי להפוך בעצמנו לאנשי עדות ולספר לתלמידים על אחינו ואחיותינו שנהרגו ושנטבחו בידי המרצחים ימ"ש. הזכות הגדולה שיש לנו ללמוד תורה בירושלים שבין החומות, במדינת ישראל ראשית צמיחת גאולתנו זו הנקמה והתשובה המוחצת ביותר למה שניסו לעולל לעם היהודי לפני כשמונים שנה".

אל המסע השנה הצטרף גם מנכ"ל הישיבה מוטי ג'רבי שליווה את משלחת שיעור ב' ושבת בשבת האחרונה עם שתי המשלחות בישיבת חכמי לובלין. את סיום המסע הוביל מוטי שמשמש כסמח"ט במיל' כשהוא עוטה על גופו מדים ייצוגיים של צבא ההגנה לישראל בזיכרון ובגאווה גדולה.

"עם ישראל חי היום יותר מתמיד" אמר ג'רבי, "עולם התורה, ושדות החינוך והעשייה פורחים ומדינת ישראל נמצאת בחסדי ה' בצעדי גאולה ממש. הגאווה שלנו כישיבת הסדר הזוכים ללחום למען עצמאותנו בעצמנו ממלאת אותנו בכוחות של תורה ושל עשייה לכל השנה, דווקא מתוך מראות התופת ודמיון העולם שהיה ואיננו. אנחנו שמחים שזכינו השנה להשלים גם את המסע שלא התקיים בשנה שעברה, והתלמידים לא פספסו קומה אמונית וציונית בסיסית וחשובה זו".

התלמידים ששמחו לחזור לאדמת ארץ ישראל יותר מתמיד כתבו וסיפרו את חוויותיהם המכוננות ובתוך כמה שעות יחזרו ללימוד בספסלי בית המדרש בישיבת הכותל הצופה אל מקום בית המקדש בתפילה ובציפייה גדולה להמשיך לבנות ולהבנות בשליחות גדולה מתוך העולם שהיה ואיננו ומתוך רצון להמשיך ולבנות את עם ישראל וארץ ישראל.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו