יצהר
יצהר צילום: פלאש 90

לוחמים שעוסקים בפעילות ביטחון שוטף ביהודה ושומרון, כולל בגזרת יצהר, התנדבו לבציר ענבים בגפנים - בניגוד לנהלים. כך פורסם היום (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

העיתונאית כרמלה מנשה דיווחה כי מדובר בלוחמים מסיירת צנחנים שעושים פעילות מבצעית וביטחון שוטף ביהודה ושומרון בחודשיים וחצי האחרונים.

פעילות זו כרוכה בשמירה על שיגרת הביטחון, תצפיות, סיורים, מארבים ומעצרים. בשבוע שעבר היו הלוחמים בחצי יום הפוגה במסגרת ״חינוך ומורשת״ וחיפשו רעיון סביב ערך השליחות ומצאו אותו בישוב יצהר, בגפנים של אחד המתיישבים שהכירו ובמשך כמה שעות סייעו בבציר בכרם.

גורם צבאי מסר לכאן חדשות: ״לא כפו על החיילים את העבודה, זה היה בהתנדבות. הכול היה באווירה טובה ולא היו חיילים שהתנגדו. הטעות הייתה בבירוקרטיה, לא התקבלו האישורים מהדרגים הנדרשים, זו תקלה עם למידה״.

לעומת זאת, קצין בכיר אמר כי "התקלה היא מעבר לעניין האישורים, התקלה היא בתפיסה, חיילים שעוסקים בביטחון שוטף אינם יכולים ואינם צריכים להתחכך בקרבת האוכלוסייה האזרחית שהם אחראים על ביטחונה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במסגרת יום חינוך צוותי לוחמי הצוות בחרו להתנדב בפעילות חקלאית. לאחר בירור המקרה התברר כי ההתנדבות בוצעה שלא על פי הפקודות כנדרש. בוצע חידוד נהלים בנושא".

העיתונאי אלחנן גרונר צייץ בטוויטר "לידיעת כרמלה המזועזעת: מדובר בכרם של אריאל בן שטרית , חקלאי שנפצע כחייל מילואים בינוני בפיגוע ירי בזמן שומר החומות ונכנס להליך שיקום כדי לחזור לתפקוד מלא. ממש אסון שחיילים התנדבו לעזור לו".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח''כ בצלאל סמוטריץ' מתח ביקורת על העיתונאית כרמלה מנשה שלדבריו "משתפת פעולה עם ארגוני שמאל קיצוני". סמוטריץ' צייץ בטוויטר: "שלום כרמלה, מדובר בכרם של אריאל בן שטרית, לוחם צה"ל שנפצע קשה מירי מחבלים במהלך שירות מילואים ולכן לא יכול היה לבצור את הכרם לבד. חבל שאת משתפת פעולה עם ארגוני שמאל קיצוני שמנסים להפריד בין צה"ל למתיישבים. התיישבות וביטחון הולכים יחד מאז ראשית ימי הציונות וכך זה יישאר בעזרת השם".

''הכל כמובן נעשה בהתנדבות ומרצונם החופשי של הלוחמים, שמחוברים מאוד להתיישבות ולמתיישבים ושואבים מהקשר האמיץ הזה אמונה בצדקת הדרך ורוח לחימה. לוחמי צה"ל אינם מהאו"ם. הם בצד של ההתיישבות ומשרתים ביהודה ושומרון כדי לשמור עליה ועל מדינת ישראל היהודית'', הוסיף סמוטריץ'.