כוחות הביטחון שומרים על אביתר
כוחות הביטחון שומרים על אביתר צילום: יעל ויזל

המנהל האזרחי סיים את בדיקת הסקר באדמת "אביתר" סמוך לצומת תפוח בשומרון, ומצא כי כ־60 דונמים מהשטח התגלו כאדמות מדינה שניתן להקים עליהן יישוב חדש. כך דיווח עיתונאי "ידיעות אחרונות" אלישע בן קימון.

כזכור, הסכם אביתר שעליו חתמו המתיישבים מול הממשלה כולל בתוכו מספר שלבים ‑ בהם בדיקת הקרקע והליכי תכנון להקמת יישוב בשומרון. השלב הבא אמור להיות הצבת ישיבה במקום עם כמה משפחות שיישארו על הגבעה ופתיחה בהליכי תכנון מבנים.

כעת, ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הביטחון בני גנץ יצטרכו להכריע בנושא ‑ וכבר במהלך השבוע הבא צפוי להתקיים דיון במשרדי הממשלה השונים.

השמאל הקיצוני ונציגיו בממשלה ינסו ככל הנראה לבלום את הקמת היישוב החדש בשומרון, אולם שרי הממשלה של ימינה ותקווה חדשה, בגיבוי ראש הממשלה בנט, מתכוונים לעמוד בהסכם שנחתם בין הממשלה למתיישבי אביתר וראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן.

אביתר
צילום: רועי חדי

עוד באותו נושא:

בחודש יולי האחרון, כשתושבי אביתר נפרדו מהמאחז על פי ההסכם, הם תלו דגל ישראל ענק ומגן דוד בראש הגבעה. ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן חיזק את מתיישבי אביתר והבטיח להם כי יפגשו במקום עוד פעמים רבות.

"החלוצות והחלוצים שלא ויתרו ‏אני מבקש להצדיע לכם ולומר לכם שאני אוהב אתכם ויחד איתי כל תושבי השומרון וכל עם ישראל", פתח דגן את דבריו, "עשיתם מהלך אסטרטגי וחשוב גם כלפי שמיא, וגם כלפי עם ישראל. ‏הולכים צעד אחורה אבל אנחנו עושים את זה בגב זקוף כי אנחנו יודעים שעם כל המורכבות ואל מול הרצון הממשלתי לעקור את המקום ולהרוס אותו, הצלחנו להגיע להסדר שמשאיר את המקום בידי מדינת ישראל עם הבתים".

דגן הוסיף כי "בתוך מספר חודשים נעלה ישיבה ומשפחות, ובעתיד לאחר השלמה של הסדרת השטח תוקם התיישבות מסודרת באביתר. בזכותכם אנחנו מצליחים לפרוץ ביחד את החומה של 25 שנה של איסור הקמת ישובים חדשים ביהודה ושומרון. זה זמן מורכב מצד אחד אבל אנחנו יכולים להיות גאים ושמחים ולהודות לקב"ה שזיכה אותנו לעשות את המהלכים הגדולים והחשובים האלו".

יו"ר תנועת ההתיישבות ''נחלה'' דניאלה ויס אמרה בשבוע שעבר לערוץ 7: "ברור לגנץ וללפיד שמתווה אביתר צריך להתממש. הסקר נעשה וברור שמדובר באדמות מדינה ושאפשר להקים ישוב ואפשר להתחיל בהקמת הישיבה, ובעצם ימים אלה אני מקווה שזה יהיה זריז מאוד, ואם לא, נשמיע קול ברור. בינתיים אנחנו נותנים קרדיט לבנט שיכול לעמוד בהתחייבות ממשלתית".

"להערכתי נתניהו נפל כי הוא לא היה נאמן לארץ ישראל", אמרה ויס באותו ראיון, "ואם בנט יראה אינדיקציה ברורה שהוא לא עומד בהתחייבותו בנושא ארצישראלי מובהק, גם הוא ייפול".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו