ברלין
ברלין צילום: ISTOCK

טעות או פרובוקציה מתוכננת היטב? הנהלת הכנסייה בבית קברות מחוץ לברלין פרסמה התנצלות לאחר שהתברר כי כד ובו אפר של גופתו של פעיל ניאו נאצי ומכחיש שואה מפורסם, הוטמן בחלקת קבר של מוזיקאי יהודי שהלך לעולמו בשנת 1934.

הנרי הפנמאייר, 48, שהתפרסם בחוגי הניאו נאצים הגרמנים כמכחיש שואה וזכה לכבוד רב מצידם לאחר ששלח מכתבים רבים למוסדות שונים בהם תיאר את השואה כ"שקר" ואף נידון לעונש מאסר בפועל בעקבות זאת, מת לאחר מחלה קשה ממנה סבל בחודשים האחרונים.

ביום שישי האחרון התקיים טקס הקבורה שלו בבית קברות מחוץ לברלין, כאשר בטקס השתתפו פעילי ארגונים ניאו נאצים שונים שבאו לחלוק כבוד לעמיתם מכחיש השואה. תמונות שהתפרסמו מטקס הקבורה של הפנמאייר הציגו את כד האפר של גופתו שנשרפה מוצבת בצמוד לחלקת הקבר של זמר וחוקר מוזיקה יהודי מפורסם בשם מקס פרידלנדר, שהלך לעולמו בשנת 1934 לאחר שלקה בשבץ.

עוד באותו נושא:

המצבה של פרידלנדר כוסתה בבד שחור ועליו שמו של הפנמאייר הניאו נאצי לצד ציטוט מהברית החדשה שבו נכתב "ואתם תדעו את האמת, והאמת תשחרר אתכם לחופשי".

כעת מנסים בהנהלת הכנסייה האחראית על בית הקברות לברר האם מדובר בטעות טרגית או במעשה פרובוקציה מתוכנן היטב על ידי חבריו של הפנמאייר, שכיסו את המצבה של חוקר המוזיקה היהודי והציבו עליה את כד האפר של עמיתם מכחיש השואה.

בהנהלת הכנסייה פרסמו התנצלות על התקרית וכינו אותה "טעות טראגית" והודיעו כי הם בוחנים את האפשרות להעביר את כד האפשר של הפנמאייר למיקום אחר בבית הקברות, למרות שלטענתם שרידיו של של פרידלנדר הועברו "כמקובל עבור קברים שחכירתם לא מתחדשת לאחר 'תקופת מנוחה' של 10 עד 20 שנים", כדברי הנהלת הכנסיי האוונגליסטית האחראית על בית הקברות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו