בני המנשה נוחתים בישראל
בני המנשה נוחתים בישראל צילום: נגה מלסה

אחר הצהריים נחת בנמל התעופה בן גוריון, מטוס ובו כ-250 עולים ועולות חדשים מקהילת בני המנשה שבהודו שיתחילו הליך של חיים חדשים בישראל לאחר שנים של ציפייה.

הסוכנות היהודית וארגון שבי ישראל היו אחראים להכנת העולים וסייעו להם עד הגעתם ארצה. העולים והעולות הגיעו ארצה בהמשך להחלטת ממשלה 983, אותה גיבשה השרה תמנו שטה במסגרתה אושרה ותוקצבה העלאתם ארצה של 548 עולים ועולות מקהילת בני המנשה שבהודו.

על פי המסורת המועברת בין הדורות, חברי קהילת בני המנשה שבהודו רואים עצמם כצאצאים של שבט המנשה, אחד מעשרת השבטים שגורשו מארץ ישראל בסוף תקופת בית ראשון, לפני יותר מ-2,700 שנים על ידי מלך אשור. מספרם נאמד כיום בכ-10,500 נפש. כ-6500 מבני קהילה זו עדיין ממתינים לעלות לישראל. למעלה מ-4,000 מבני הקהילה כבר עלו ונקלטו בישראל בהצלחה.

עוד באותו נושא:

שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה אמרה, "אני מאוד שמחה שבמשמרת שלי עולים ארצה מאות משבט בני המנשה שחלמו שנים ארוכות להגיע הביתה. מסע ההמתנה שלהם היה ארוך ועכשיו הם מתחילים חיים חדשים בישראל. נעשה כל שביכולתנו לקלוט אותם בצורה הטובה ביותר".

יו"ר ארגון שבי ישראל, מיכאל פרוינד הוסיף, "250 העולים הטריים שנחתו הבוקר מצטרפים ללמעלה מ-4,000 בני מנשה שכבר חיים בישראל ונקלטו בה בהצלחה יתרה, ואני רוצה לברך כל אחת ואחד מהם על שזכו סוף סוף לחזור הביתה, למדינת ישראל. יחד עם זאת, אסור לנו לשכוח ש-6,500 מבני הקהילה עדיין ממתינים בהודו ומייחלים לרגע שבו גם הם יוכלו לעלות לישראל ומחובתנו לעשות הכל כדי לאפשר את העלאתם בהקדם".

יו״ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו"ר בפועל של הסוכנות היהודית, יעקב חגואל סיכם, "אין סמלי יותר מאשר קבלתם של עולים חדשים כאן, בארץ ישראל, בשבוע בו מציין העולם היהודי את שבוע העלייה. אני מברך את העולים החדשים על סיומו של מסע בן אלפיים שנים. ושבו בנים לגבולם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו