מחברות מר שושני
מחברות מר שושני צילום: הספריה הלאומית

מאחורי הדמות המסתורית ובעלת המראה המרושל עמד אחד מתלמידי החכמים החשובים והמורים הדגולים בעולם היהודי של המאה ה-20. הספרייה הלאומית חושפת כעת בפני ציבור החוקרים והקהל הרחב חומר ארכיוני ייחודי ורב-חשיבות מעיזבונו של מי שקרוי – "מר שושני".

דמותו של 'מר שושני' לוטה בערפל כיוון שהוא שמר בקנאות על פרטיותו. ידוע שהוא נולד באימפריה הרוסית על סף המאה העשרים, ולאורך שנות חייו הסתובב כנווד ערירי ברחבי העולם: באירופה, בארץ ישראל, בארצות הברית, באורוגוואי ובארצות נוספות. במהלך מסעותיו השאיר רושם אדיר על תלמידיו ושומעיו. שושני היה בעל זיכרון מופלא ובקיאות מופלגת בספרות יהודית מסורתית וכן במתמטיקה, בפיזיקה ובפילוסופיה מודרנית. שושני משך תלמידים שנשבו בקסמו הבלתי צפוי ורבים מהם ראו בו את אחד הדמויות המשפיעה ביותר על התפתחותם האינטלקטואלית.

גם שמו האמיתי אינו ידוע בוודאות, אך לפי מקורות ומידע מוצלב, שמו היה ככל הנראה הלל פרלמן. בין תלמידיו היו הסופר אלי ויזל; הפילוסוף עמנואל לוינס; פרופ' אנדרה נהר ופרופ' שלום רוזנברג, שגם תרם את מחברותיו של שושני לספרייה הלאומית.

פרופ' רוזנברג אמר על מר שושני כי "העולם נחלק לאלו שהכירו אותו, ולאלו שלא". כמורה הוא עורר אי-שקט בתלמידיו, עקץ אותם בשאלות קשות ולעתים אף תקף אותם מילולית על חוסר הבנתם. עם זאת, הוא עודד אותם להשתפר ולהתקדם, ובעיקר לחשוב בדרכים לא צפויות על חומר הלימודי. הרב קוק תיאר אותו כ"אחד הצעירים היותר מצוינים... חריף, בקיא, שלם ורב תבונות".

תלמידו ואחד מגדולי מעריציו היה הסופר, איש הרוח וחתן פרס נובל אלי ויזל, שכתב עליו: "הוא שלט בכשלושים שפות עתיקות ומודרניות, כולל הינדית והונגרית. הצרפתית שלו הייתה טהורה, האנגלית שלו מושלמת, והיידיש שבפיו הותאמה למבטא של בן-שיחו. הוא היה מדקלם בעל-פה מתוך הוֶודות ההודיות ומסֵפר הזוהר. מאחר שהיה יהודי נודד, הרגיש כבן-בית בכל תרבות. במשך שלוש שנים, בפאריס, הייתי גם אני תלמידו. לצדו למדתי הרבה על סכנות השפה והתבונה, על דחפיו של החכם, וגם של המטורף, על דרך המסתורין של המחשבה לאורך המאות, על הפקפוק דרך המחשבות, אבל לא למדתי דבר על הסוד שייסר אותו או הגן עליו אל מול אנושיות חולה".

לאורך שנות נדודיו מילא שושני כמאה מחברות שבהן כתב הגיגים, רעיונות, תרגילי זיכרון, וכן שברי משפטים ונוסחאות מתמטיות. בהתאם לאישיות של הכותב, מחברות אלו קשות להבנה, ואף בהן רב הנסתר על הגלוי. כמה חוקרים החלו בשנים האחרונות לפענח את המחברות כדי להבין טוב יותר באמצעותן את תפיסת העולם החינוכית והרוחנית של מר שושני. עד היום היו מחברות אלה ידועות רק ליחידי סגולה ולתלמידים לשעבר של שושני.

'מר שושני' נפטר בגיל 73 מהתקף לב ב-26 בינואר 1968בעיר דוראסנו שבאורוגוואי, במהלך סמינר לחניכי בני עקיבא ולמורים דתיים. בשעת מותו היה על ידו תלמידו פרופ' שלום רוזנברג, מבכירי הוגי הדעות בישראל.

ארכיונו של שושני נחשב בקרב חוקרים והוגים לבעל ערך רב – הן כשלעצמו והן בשל השפעתו של שושני על הוגי דעות יהודים במאה העשרים. מחברות אלו משמשות כמקור ראשוני בלעדי לפענוח אישיותו המסתורית והמסקרנת של שושני. לאחרונה תרם פרופ׳ רוזנברג לספרייה הלאומית כחמישים מחברות של שושני, וכן חומר ארכיוני נוסף פרי עטו וכעת הן נחשפות לראשונה לציבור.

לדברי אוצר אוסף היהדות ע"ש חיים וחנה סלומון בספרייה הלאומית, ד"ר יואל פינקלמן, אין מקום מתאים יותר לארכיון מר שושני מאשר הספרייה הלאומית, שתפקידה לשמר ולהנגיש לציבור את אוצרות הרוח של העם היהודי ומדינת ישראל. "הספרייה גאה ביכולתה להביא לידי ציבור החוקרים והקוראים מקורות ידע ייחודיים ובלעדיים. אנו רואים חשיבות עליונה להביא לידיעת הציבור את סיפורה של אחת הדמויות המסתוריות והמשפיעות ביותר על ההגות היהודית במאה העשרים", אומר ד"ר פינקלמן.

לרגל קבלת האוסף החשוב יתקיים בספרייה הלאומית אירוע מקוון בשם "רב, נסתר וגלוי - חידת מר שושני". האירוע יתקיים ביום חמישי, 21/10, בשעה 19:00.

באירוע ירצו פרופ׳ חנוך בן פזי מאוניברסיטת בר אילן שייתן סקירה ביוגרפית על האיש ופרופ' שמואל ויגודה; הארכיונאי דויד לנג מהספרייה הלאומית ידבר על תוכן וסגנון בכתיבתו של מר שושני; ד"ר רינה רוזנברג, פסיכולוגית קלינית וחינוכית תביא הצצה אישית לדמותו המרתקת והמסתורית והודיה סמט, מאונ' בר אילן תרצה על ״כתרים לאותיות: כתביו של מר שושני". יסכם את המפגש פרופ' משה הלברטל.

האירוע פתוח לקהל הרחב ללא תשלום בהרשמה מראש באתר הספרייה הלאומית.