מנסור עבאס
מנסור עבאס צילום: ערוץ 7

במסגרת ההסכמים הקואליציוניים עם מפלגת רע"מ ועל פי תוכנית חומש חדשה החליטה המדינה להקציב סכום של 360 מיליון שקלים עבור ענף התרבות במגזר הערבי, כך דווח בעיתון 'ידיעות אחרונות'.

התוכנית, אותה מובילים המשרד לשוויון חברתי ומשרד התרבות, כוללת הקמה של מוזיאון ראשו מסוגו לערביי ישראל, בית ספר לתיאטרון, מרכז מורשת לתרבות הערבית, הקמת בית קולנוע עם פתיחת גלריות אמנות בריכוזים ערביים.

ח"כ מנסור עבאס הביע שביעות רצון גדולה מהמהלך. "תוכנית החומש מדגישה את מה שכולנו יודעים", אומר עבאס, "התרבות היא אחד האמצעים החשובים לצמצום פערים, לתעסוקה, לפנאי ולמיגור האלימות בחברה הערבית. התרבות היום נמצאת בסדר העדיפויות של הממשלה, ולא כמו בעבר שנמצאה בשולי הדיון הציבורי. היום מבינים כי מגיע לחברה הערבית ליהנות בזכות ולא בחסד מהתרבות הערבית העשירה והמגוונת".

שר התרבות והספורט חילי טרופר הוסיף כי "מדובר בבשורה משמעותית ולראשונה התרבות נכללת בתוכנית חומש למגזר הערבי. חברה בריאה מאפשרת לכל אזרחיה לצרוך תרבות מגוונת ועשירה, והתוכנית החדשה תתרום לכך באופן חסר תקדים".

השרה לשוויון חברתי מירב כהן סיכמה, "לאורך השנים התמיכה במוסדות תרבות בחברה הערבית הייתה מאוד נמוכה. בתוכנית החומש אנחנו מבקשים לתת דחיפה למוסדות התרבות בחברה הערבית כך שיוכלו לעמוד בשורה אחת עם מוסדות מכובדים ברחבי הארץ".