אבשלום סעידיאן ואופיר סופר
אבשלום סעידיאן ואופיר סופר צילום: ללא קרדיט

ועדת השרים לחקיקה תדון היום (ראשון) בהצעת חוק של ח״כ אופיר סופר (הציונות הדתית) שתשים סוף לסחבת בהליך ההכרה של לוחמים נפגעי פוסט טראומה.

תקופת ההכרה מתחילה ברגע בו מגיש הלוחם את בקשתו למשרד הביטחון ומסתיימת עם ההחלטה הסופית לגבי נכותו הנפשית. פעמים רבות ההכרה בלוחמים המעניקה להם את אחוזי הנכות ואת הטיפול הנדרש, אורכת שנים ארוכות, שנים בהן הפגיעה יכולה להחריף וכך גם ירידת האמון של הלוחמים וסביבתם במערכת.

החוק של סופר מגביל את משך תקופת ההכרה בלוחמים נפגעי פוסט טראומה לשנה אחת בלבד, שבסופה אחוזי הנכות ייקבעו לצמיתות. על הצעת החוק, המכונה ׳חוק איציק סעידיאן׳ חתומים חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, ביניהם יו״ר הכנסת מיקי לוי מסיעת יש עתיד.

אבשלום סעידיאן: "סיפרתי לאיציק על החוק והוא התרגש עד דמעות"

אבשלום סעידיאן, אחיו של החייל איציק סעידיאן: ״אני מבקש מכל שרי הממשלה וחברי הכנסת להתעלות מעל פוליטיקה קטנה ולהעביר את חוק איציק סעידיאן, בשביל כל הגיבורים שנלחמים בשבילנו, וכדי שלא יהיו יותר איציק סעידיאן״.

״בחצי שנה האחרונה אני פוגש הלומי קרב רבים. כולם מספרים את אותו הסיפור", תיאר אבשלום. ''אותו הדבר שקרה לאחי. במשך שנים מבקשים מהם להוכיח בכל פעם מחדש שהם נפגעו בקרב בו לחמו עבורנו. ואז הם פשוט מוותרים, או מגיעים למקרי קיצון, כמו במקרה של אחי. סיפרתי לאחי על ׳חוק איציק סעידיאן׳ של חבר הכנסת אופיר סופר והוא התרגש עד דמעות.

''אני מבקש מכל שרי המשלה וחברי הכנסת להתעלות מעל פוליטיקה קטנה ולהעביר את חוק איציק סעידיאן, בשביל כל הגיבורים שנלחמים בשבילנו, וכדי שלא יהיו יותר איציק סעידיאן״, הוסיף אבשלום.

ח״כ אופיר סופר, המוביל את מאבק נפגעי הפוסט טראומה כתוצאה מאירועי לחימה שחווה אף הוא פגיעה פוסט טראומטית כתוצאה משירותו הקרבי אמר: ״המציאות בה לוחמים נפגעי פוסט טראומה ששבו מן הקרב צריכים להיאבק במשך שנים ארוכות על מנת לקבל הכרה וקביעת אחוזי נכות קבועים היא בלתי נסבלת.

''מצב זה מקשה מאוד על הליך השיקום של הלוחמים, פוגע במשפחותיהם ובסביבתם הקרובה ומביא להחמרה במצבם דווקא בזמן הזהב שבו ניתן להביא להישגים משמעותיים במצבם. מצבי הקיצון שאליהם מגיעים לוחמים רבים כדוגמת המקרה של הלוחם איציק סעידיאן מוכיחים כי קיצור משך תהליך ההכרה- דחוף״, הוסיף סופר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו