החפירות באתר המיועד לבניית שכונה יהודית חדשה בחברון
החפירות באתר המיועד לבניית שכונה יהודית חדשה בחברון צילום: באדיבות המצלם

לאחר מאמצים ומאבקים שנמשכו למעלה מ-20 שנה על הזכות הבסיסית – לבנות בית, הצליח היישוב היהודי בחברון לקבל אישור לבנות שני בתים ובהם כ-30 יחידות דיור ומבני חינוך וציבור ב"שכונת חזקיהו-נחלת חב"ד".

לתרומה לבנייה והתרחבות היישוב היהודי בחברון לחצו כאן

השכונה ממוקמת על קרקע הנמצאת בבעלות יהודית מזה כ-150 שנה. כזכור, הקהילה היהודית בחברון נעקרה באכזריות לאחר התקפת הטרור הפראית שהתרחשה ב-1929 "פרעות תרפ"ט". לאחר מאמצים אדירים ומאבקים קשים התקבל האישור להתחיל בבנייה ולהתחיל בתכנון של עוד 60 יחידות דיור בשכונת אברהם אבינו.

השתלשלות האירועים החלה לאחר שהיישוב היהודי בחברון, הסובל ממצוקת דיור חריפה וסבל מגזירת הקפאה בבניה מאז בניית "בית מנחם" (לפני כ – 20 שנה), נאבק זה שנים רבות על הזכות לבנות בתי קבע על האדמה היהודית הריקה.

החפירות באתר המיועד לבניית שכונה יהודית חדשה בחברון

בואו להיות חלק מגאולת חברון והרחבת ההתיישבות היהודית בעיר האבות

הכנת התכניות והגשתן לקבלת האישורים לקחו זמן רב מאד, ורשויות התכנון של ממשלות ישראל (באמצעות המנהל האזרחי) עשו ככל האפשר להקשות ולעכב את התהליך. בסופו של דבר, לאחר עיכובים וקשיים רבים, ודרישות רבות ושרירותיות לערוך שינויים בתכניות, סוף סוף אושרה התכנית בסוף שנת 2017, ואגודת 'בוני עיר האבות בע"מ' זכתה במכרז על הקרקע (תמורת סכום עתק).

אך רק אז החל תהליך ממושך של ערעורים מצד מספר גורמים עוינים, בהם עיריית חברון וכן ארגון השמאל הקיצוני 'שלום עכשיו'. הסיבה שנמסרה היא אבסורדית לחלוטין: לשמר את רציפי תחנת האוטובוסים הירדנית שנבנתה על שטח היישוב היהודי, שלאחר שנעקר בהתקפת הטרור שאותה יזם המופתי הנאצי, אמין אל חוסייני. הרציפים הוגדרו בעררים כ"מבנים עתיקי יומין המיועדים לשימור".

לאחר שנתיים דחתה ועדת המשנה להתנגדויות את העררים והחליטה לאשר את הבניה, תוך הכנסת שינוי בתכנית ושימור חלק ממבני תחנת האוטובוסים הירדנית. אך אז הוגשה עתירה נוספת לבית המשפט המחוזי בירושלים. בירור עתירה זו ארך שנה נוספת, ובכ"ג תשרי תשפ"ב (29.9.2021) ניתנה החלטת ביהמ"ש המחוזי לדחות את העתירה ולאשר את הבניה תוך שימור רציפי התחנה לפי הנחיות גורמי המקצוע.

בואו להיות חלק מגאולת חברון והרחבת ההתיישבות היהודית בעיר האבות

היישוב היהודי בחברון נערך לתחילת הבניה באופן מיידי; המשפחות שהתגוררו במקום בקראוונים יצאו בהתראה מיידית, על כל אי הנוחות הכרוכה בכך, כדי לאפשר את התחלת הבניה וכבר בימים אלו החלו עבודות החפירה בשטח.

אחרי כל התהליך הארוך והאישור המיוחל שהגיע בסופם, ארגוני השמאל הקיצוני עתרו שוב לבית המשפט העליון נגד הבנייה והתייצבו לצד המרצחים המבקשים לעקור את היהודים מעיר האבות, והם הגישו יחד עם עיריית חברון הערבית עתירה הדורשת להפסיק את הבניה.

ביישוב היהודי בחברון הודיעו כי לא יכנעו לטרור, וכי החזרת יהודים להתגורר ולהתיישב בחברון היא הניצחון על הטרור, ובכוונתם להיאבק בעוצמה למען הצדק ולמען בניין חברון. "צעד זה מבשר צעד של עשיית צדק היסטורי בעיר חברון, שהיישוב היהודי בה סובל זה שנים מגזרות הקפאת בניה ותובע זכות בסיסית – אישור לבנות על שטחים ריקים בבעלות יהודית".

המאבק המשפטי בעתירות הערבים והשמאל עולה הון עתק ועל כן פונים ביישוב היהודי לציבור להתגייס למשימה שהתחיל אברהם אבינו.

כדי להתמודד עם המכשולים, הישוב היהודי יוצא לגיוס חירום על מנת להתגבר ולהמשיך קדימה. בישוב היהודי בחברון קוראים לציבור לתרום ולחזק ומזמינים את הציבור להצטרף לרבבות שכבר נרשמו לחיי שרה.

בואו להיות חלק מגאולת חברון והרחבת ההתיישבות היהודית בעיר האבות

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו