סטודנטים
סטודנטיםצילום: iStock

סקר חדש של מכון 'פאנלס פוליטיקס' חושף את העמדות הפוליטיות של סטודנטים באקדמיה. בסקר שבוצע במהלך השבוע שעבר התגלה כי הימין מהווה רוב מוחץ בקרב הסטודנטים.

69.3% סטודנטים הגדירו עצמם על ציר המרכז-ימין במפה הפוליטית. לעומת זאת, רק 13.6% מהסטודנטים שייכו עצמם למחנה השמאל או למחנה השמאל מרכז. הסקר, שהוזמן על ידי ספריית 'שיבולת', נערך בקרב 505 סטודנטים עם חברת Panel4all.

ממצאי הסקר עולה כי אותו רוב באקדמיה הוא רוב דומם. 58% מהסטודנטים הימנים הביעו הסכמה בינונית עד רבה מאוד לאמירה: "אני נמנע מלהגיד את דעותיי מחשש לתגובת המרצים".

בנוסף, 79% מהסטודנטים בימין-מרכז הביעו הסכמה עם האמירה "ההטיה פוגעת באיכות ההוראה". אחוז הסובלים מהטיה פוליטית באקדמיה בקרב כלל הנסקרים מגיע ל-38 אחוזים, כאשר 48% מהחשים אפליה על רקע פוליטי באקדמיה מגיעים מהאגף הימני במפה, בעוד רק 22% משמאל חשים כך.

עוד העלה הסקר כי 76.2% מהסטודנטים הימנים משוכנעים כי האקדמיה מוטה למרכז שמאל עד לשמאל הקיצוני. נתון זה יכול להסביר מדוע 40% מכלל הנסקרים הזדהו עם האמירה לפיה הם רוצים יותר תכנים שמרנים באקדמיה.

ספרי שיבולת וסלע מאיר
ספרי שיבולת וסלע מאירצילום: יחצ

על רקע נתוני הסקר ובכדי לחזק את הסטודנטים, קוראים בספריית 'שיבולת' לסטודנטים לצרוך ספרות שמרנית.

מו"ל סלע מאיר, רותם סלע, אמר: "למרבה הצער המחלקות למדעי הרוח והחברה הפכו ממוסדות המקדשים נאורות, פלורליזם ורדיפה אחרי ידע למנגנונים לשטיפת מוח שמבקשים להטמיע בסטודנטים תפיסת עולם קיצונית ומטורפת. הטירוף הזה הוביל לקריסה של 50% בביקוש למדעי הרוח בעשור האחרון".

"אסור לתת לקומץ מטורפים לבזבז את השנים אותם מקדישים הצעירים בישראל להרחבת אופקים, החלטנו להעניק לכל סטודנט ישראלי אפשרות לרכוש בוסטר נגד שטיפת מוח במחיר מיוחד. מנוי לעשרה ספרי שיבולת בהנחה מיוחדת שתאפשר לו לקרוא ספרי מופת שמרנים שיאתגרו את השיחה הדלה והחד מימדית בה הוא זוכה לצערנו באקדמיה", סיפר סלע.