ד"ר שרון אלרעי פרייס
ד"ר שרון אלרעי פרייס צילום: Yonatan Sindel/Flash90

פאנל מומחי מנהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA, מתכנס הערב (שלישי) לדיון בשאלת מתן חיסון הקורונה של פייזר לילדים בני 5 עד 11. על פי ההערכות פאנל המומחים צפוי להמליץ על אישור חירום לחיסונים.

ד''ר שרון אלרעי-פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות אמרה הערב (שלישי) לחדשות 13 כי "גם במדינת ישראל יהיה תהליך לאישור, אנחנו לא עושים העתק הדבק מארצות הברית, אנחנו נסתכל על הנתונים, נביא את זה לוועדה המייעצת לחיסונים, לצוות לטיפול במגפות והפעם בשונה מהפעמים הקודמות לאור הבקשה ולאור המשמעות של החיסון הזה לעשות את התהליך בצורה יותר שקופה עם שיתוף של הציבור".

אלרעי-פרייס הוסיפה כי "הסיכון לילדים הוא מהמחלה עצמה, מהתופעות בזמן הקצר אחרי המחלה ומתופעות ממושכות שעלולות להיות", "בילדים בריאים באמת המחלה עוברת בצורה קלה, אפילו א-סימפטומטית אבל אז נכנס האלמנט של ה-PIMS, הדלקת הרב מערכתית שיכולה לקרות 6-4 שבועות אחריה, ושם כבר זו תחלואה משמעותית, 60-70 אחוזים מהילדים מגיעים לטיפול נמרץ".

כזכור, בסוף השבוע האחרון הודיעה ענקית התרופות פייזר כי כי בניסוי שערכה בחיסון לקורונה, נמצא כי הוא יעיל ב-90.7% נגד הנגיף בקרב בני 11-5. הניסוי לא נועד לבדוק דווקא את יעילות החיסון, כמו במבוגרים, אלא את כמות הנוגדנים שהגוף מייצר בעקבות מתן החיסון. בהתבסס על כך, פייזר הודיעה כבר בחודש שעבר כי החיסון מגביר את התגובה החיסונית בגוף ומספק הגנה מפני הנגיף. הילדים קיבלו שליש מכמות החיסון הניתנת לבני 12 ומעלה.

עוד נכתב בהודעה, כי גם בקבוצה הגדולה של הנבדקים, לא נמצאו סיכונים חריגים מהחיסון. בחברת התרופות אף התייחסו לדלקת שריר הלב (מיוקרדיטיס) שמקושרת לחיסון, וטענו כי בקרב גילאי 11-5 שנבדקו בניסוי, שיעור המקרים ככל הנראה יהיה נמוך יותר מהמקרים בקרב גילאי 15-12.

בנוסף, ההערכה היא כי מקרי האשפוז והמחלה מקורונה שנמנעו בעקבות החיסון, גדול בהרבה ממספר מקרי הדלקת שעלולים להיגרם מהחיסון.

על תופעות הפוסט קורונה, שמלוות את היציאה מהגל הרביעי של הקורונה ותוקפת בעיקר ילדים, שוחחנו עם פרופ' שמעון רייף, מנהל מחלקת הילדים בהדסה עין כרם.

"הקורונה אינה מחלה רגילה. ילד שחולה בשפעת או דלקת ריאות נרפא גם אם היה סיבוך. לעומת זאת בחלק מהמקרים הקורונה לא עוזבת אותנו. יש לה תופעות שאחרי הקורונה כמו דלקות, בעיות נוירולוגיות, קושי בריכוז ותפקוד, חולשה ועוד", אומר פרופ' רייף.

על תסמיני הפוסט קורונה אצל ילדים, הוא אומר כי אלה כוללים תופעה ייחודית בה מצד אחד מרבית הילדים צולחים את המחלה באופן קל מאוד עד כדי א-סימפטומטיות, אך מנגד קיימת תופעת הפוסט קורונה שנמצאת אצל חלק קטן מאוד מהילדים אך מתבטאת בסערת ציטוקינים שהם חומרים דלקתיים כאשר הוירוס כבר אינו קיים. הגוף עדיין מגיב בדלקת בלתי נשלטת שפוגעת בלב, גורמת לחום, כאבי בטן ופגיעה רב מערכתית.

פרופ' רייף מציין כי בניגוד לקורונה עצמה בפוסט קורונה הריאות אינן נפגעות, על אף שהקורונה היא בעיקר מחלת ריאות. "כאן מדובר במחלה ייחודית דלקתית שפוגעת במערכות רבות והמסוכנת שבהן היא הפגיעה בלב".

לדבריו הצורך בהקמת מרפאה ייחודית לתופעה נובע מההבנה שיש לעקוב אחר הילדים שלקו בפוסט קורונה ובהשפעות על הלב. המעקב מתאפשר במרפאת פוסט קורונה בה הצוותים משולבים כוללים גם קרדיאולוג, מומחי ריאות ו"כל ילד לפי הסיבוכים שהוא סובל מהם אנחנו תופרים את המעקב. זה מעקב מרפאתי ולא מחלקתי מאוד ייחודי שמצריך רב צוותיות. חלקם סובלים מתופעות נוירולוגיות, חולשה, ירידה בתפקוד וצריכים גם מעקב שיקומי פסיכולוגי והכול נעשה תחת קורת גג אחת".

להורים שעדיין חוששים מחיסונים אומר פרופ' רייף: "אנחנו יודעים שהתרופה הטבה ביותר היא קודם כל מניעה של המחלה והסיבוכים שלה. ראינו כבר בכל קבוצת גיל שחוסנה שככל שהמחוסנים עולה המחלה קלה יותר ועם פחות סיבוכים".

"התינוקות הקטנים הם מאגר גדול של המחלה. הם גורמים להדבקה. הם היום אולי הגורם העיקרי להעברת המחלה ולפעמים צריך לחשוב גם על הסבא והסבתא, לחשוב בגדול ולא רק על המחוסן עצמו. אז נכון שחלק מהחשיבות של החיסון הוא למנוע התפשטות של ווריאנטים, אבל מעבר לכך גם הילד שחוסן ייהנה כי למחלה יש את סיבוך ה'פוסט' שפוגע באיברים שונים, בעיקר בלב, ואנחנו רואים הרבה ילדים שזקוקים לאקמו, הנשמה ותרופות תומכות לב. זו מילה קשה שכדאי למנוע אותה. אז אמנם הקורונה היא לא מחלה קשה בילדים אבל הפוסט קורונה היא קשה ולכן אני מאוד ממליץ על החיסון".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו