יוסי דגן
יוסי דגן צילום: שריה דיאמנט

כ-800 יחידות דיור חדשות בשומרון אושרו היום (רביעי) בישיבת מועצת התכנון העליונה.

דירות חדשות ייבנו בהר ברכה (286), רבבה (381), אלון מורה (100). 303 יחידות דיור הן לבנייה מיידית והשאר אושרו להפקדה.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן ברך על האישורים אולם אומר: "לצד התודה לממשלה על אישורי הבנייה כי תמיד צריך להודות לממשלה על כל דבר טוב שהיא עושה, צריך לומר את האמת. קצב הגידול בשומרון הוא מהגבוהים בישראל. מספר יחידות זעום כל כך לבנייה, רק 300 בפועל בשומרון שבו 55,000 בני אדם, ורק 1800 בפועל בכל יו"ש, לחצי מיליון בני אדם אחרי הקפאה של שנה, בפירוש אי אפשר לומר שההקפאה בת כמעט השנה הסתיימה.

"יש לכל הפחות לשלש את המספרים", דרש דגן. ''המטרה היא מיליון יהודים בשומרון ולשם נגיע. עם כל ממשלה. מדובר בדבר הבסיסי ביותר לזכויות אדם. היכולת לגדול ולהתפתח'', הוסיף ראש מועצת שומרון.

כאמור, מועצת התכנון העליונה של המנהל האזרחי אישרה היום (רביעי) את בנייתן של 3,130 יחידות דיור ליהודים בכל רחבי יהודה ושומרון. מדובר בפעם הראשונה בתקופת כהונת ממשלת בנט-לפיד שבה התכנסה המועצה ואושרה בה בנייה.

ביום ראשון הקרוב תתכנס המועצה פעם נוספת ותאשר בניית כ-1,300 יחידות דיור לפלסטינים בשטחי C.

בתחילת השבוע פורסמו על ידי רשות מקרקעי ישראל מכרזים לשיווק 1,355 יחידות דיור ביהודה ושומרון. בין היתר, 729 יחידות ישווקו באריאל, 346 בבית אל ו-96 באדם.

הצעדים הללו הרגיזו את הממשל האמריקני, שגם עבורו זו הפעם הראשונה בתקופת ג'ו ביידן שמתמודדים עם אישורי בנייה ביו"ש.

מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן התקשר לשר הביטחון בני גנץ והזהיר אותו כי מבחינת הממשל האמריקני היקף אישורי הבנייה הצפוי ביהודה ושומרון אינו מקובל על ממשל ביידן, כך דיווח הפרשן המדיני ברק רביד באתר וואלה.

על פי הדיווח, שיחת הטלפון בין השניים היתה מתוחה במיוחד ובלינקן הבהיר בה שהציפייה האמריקנית היא להתחשבות משמעותית הרבה יותר של הצד הישראלי בעמדה האמריקנית לגבי ההתנחלויות.

אתמול העביר הממשל האמריקני מסרים חריפים לישראל בנוגע לאישורי הבנייה ביהודה ושומרון. מחלקת המדינה האמריקנית אף פרסמה הודעה רשמית בה נכתב כי "הממשל מביע דאגה עמוקה מכוונתה של ישראל לקדם מהלך לשניית אלפי יחידות דיור חדשות ביהודה ושומרון".

"ארה"ב מתנגדת באופן נחרץ למהלך הזה שנוגד את המאמץ האמריקני להורדת המתיחות באזור", לשון ההודעה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו