דן חלוץ
דן חלוץ צילום: פלאש 90

הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ מתייחס הבוקר (שני) להצעת שר הביטחון בני גנץ להקים ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות.

"על וועדת החקירה הממלכתית לחקור את תהליך עקיפת כל הכללים לחוקי הרכש על ידי רה"מ לשעבר, הנאשם נתניהו, בכל הנוגע לצוללות 789; ועסקת מכירת הצוללות או ההרשאה למכירת צוללות מתקדמות למדינה שלישית. זה מתחיל מבעיות ערכיות ויכול להיות שמסתיים באירוע פלילי שלא היה כמותו", טען חלוץ בראיון ל-103FM.

על אף שהנושא נבחן בעבר במשטרה הרמטכ"ל לשעבר אמר כי "המשטרה אמרה שצריך לבדוק את זה לעומק כי אין לה את הכלים לבדוק את התהליכים עצמם. מי עקף ואכף אותם, ולמה נעקפו ולא נאכפו, ולמה הפקיע הנאשם מרחוב בלפור לשעבר את כל הכלים שהיו בידי האנשים המוסמכים לבצע את התהליך, ולקח אותם לעצמו ושם את אנשי שלומו מסביבתו הקרובה?".

עוד הוסיף וטען, "נטוותה כאן קנוניה שהמוביל שלה הוא בצע כסף, נקודה. אף אחד לא בגד במדינה בכוונת מכוון מלכתחילה, בצע הכסף הוביל לזה. יש פה מהלך, על הקצה של מה שקרוי בגידה בביטחון המדינה. על סף סיכון מהותי לביטחונה שלד מדינת ישראל". בהמשך סייג את דבריו מעט: "אני לא אוהב להשתמש במילה בגידה כי היא שמורה למשהו אחר בעיניי".

חלוץ קרא לחקור גם את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. "הוא לא צריך לצאת מן העניין הזה מבלי להיבדק מה היו שיקוליו בשחרורו של ח"כ נתניהו מהנושא. צריך לבדוק את התנהלות היועמ"ש לכל אורך הדרך. למה? כי גם אני מתקשה להסביר את זה (את השינוי בעמדתו) זולת דבר אחד – העתירה לבג"ץ ופסיקתו של השופט עמית".