עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר
עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר צילום: שורת הדין

ארגון שורת הדין פנה היום (א׳) ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בבקשה לפתוח בחקירה פלילית כנגד מוסדות הלימוד במזרח ירושלים, אשר מתוקצבים על ידי המדינה, למרות שתכני הלימוד שלהם כוללים הסתה לגזענות, אלימות ואף האדרת טרור.

זאת, בהמשך להחלטת פרלמנט האיחוד האירופי בחודש שעבר, במסגרתה נקבע לראשונה באופן רשמי ופומבי כי ספרי הלימוד של מערכת החינוך הפלסטינית כוללים תכנים אנטישמיים המעודדים אלימות כלפי אזרחים, מאדירים פעולות טרור ומחבלים, ומסיתים לדה לגיטימציה נגד מדינת ישראל. כתוצאה מכך, הפרלמנט האירופי אישר השהייה ומשיכה של 20 מיליון יורו מתקציבה של אונר"א.

בפנייה אשר שוגרה גם לשר האוצר, אביגדור ליברמן, ולשרת החינוך יפעת שאשא-ביטון, צוין כי ממשלת ישראל השקיעה סכום של 445 מיליון ש״ח בתחום החינוך במזרח ירושלים, במסגרת תכנית חומש לצמצום הפערים במזרח העיר.

קרוב למחצית מהתקציב המיועד לנושא החינוך מוקצה למעבר של תלמידים מתוכנית הלימודים הפלסטינית, הכוללת תכנים אלימים ומסיתים, למסגרות שבהן לומדים על פי תוכנית הלימודים הישראלית, המאושרת על ידי משרד החינוך.

סקירה של תקציב הפרויקט מעלה כי 69 מיליון שקלים הוקצו ליצירת ״מעטפת ליווי״ ותוכניות ייחודיות למוסדות חינוך המלמדים על פי תוכנית הלימודים הישראלית, 54.5 מיליון הוקצו לפיתוח פיזי של מוסדות אלה ו־67 מיליון לצורך שכירת מבנים למוסדות חינוך המלמדים על פי התוכנית הישראלית. עם זאת, התוכנית אינה כוללת קיצוצים או הגבלות כלשהן בתקציבי בתי הספר שמסרבים לעבור וללמד על פי תכנית החינוך הישראלית.

מסקירה של ספרי הלימוד עולה כי הילדים נקראים "להגן על המולדת בדם", מחבלים מוצגים כמודלים לחיקוי, ישנן האשמות את "הציונים" בניסיון הצתה מכוון של מסגד אל-אקצה, השלכת פסולת רדיואקטיבית שגורמת למחלות על אדמות פלסטיניות, והאשמת ישראל בגניבת עתיקות.

נשיאת ארגון שורת הדין עו״ד ניצנה דרשן-לייטנר: ״לא יעלה על הדעת שממשלת ישראל מזרימה מאות מיליוני שקלים, ללא שום פיקוח, אל מערכת החינוך במזרח ירושלים אשר מעודדת ומסיתה לגזענות ואלימות נגד חיילי צה״ל והמדינה. רשויות החוק מעלימות עין מן החצר האחורית שיכולה להצמיח את המחבל הבא. אנו דורשים לעצור לאלתר את תקצוב בתי הספר, אשר ממשיכים לפעול על פי שיטת הלימוד הפלסטינית, ואף לפתוח בחקירה פלילית נגדם״.