אברכים
אברכים פלאש 90

פורום "תורתם אומנותן" המאגד למעלה מ-200 נשות אברכים בציונות הדתית, מגיב לתשובת המדינה שניתנה אמש לקראת בג"ץ שידון בנושא ביום רביעי הקרוב.

במסגרת תשובת המדינה נאמר בין היתר כי רק לומדי רבנות ודיינות יוכרו לצורך סבסוד במעונות. "שיקולים משפטיים הובילו למסקנה, כי יש מקום לכלול את לומדי הרבנות והדיינות במסגרת מבחני התמיכה נשוא העתירות, בכפוף לקביעת תנאים מסוימים להבטחת קיום התכלית התעסוקתית".

מהפורום נמסר "אנחנו מזועזעות עד עמקי נשמתנו מהאמירה שיצאה אמש מממשלת ישראל. אמש הושלכו כל הערכים לפח. אוי לבושה. כל האמירות על סבסוד רק של 'השמה לתעסוקה', מנסות לייצר סדר עדיפויות, כזה שבו ללימוד תורה אין כל ערך", נאמר בהודעת הפורום.

"שאלנו, והשאלה נותרה ללא מענה- מדוע סטודנט לפילוסופיה ואומנות של המזרח מקבל סבסוד ממשלתי מיומו הראשון בתואר בלא שום התניות, ואילו לימוד תורה, דבר שהעם היהודי מסר עליו את הנפש במשך כל ההיסטוריה, אינו בעל ערך זהה?

נזכיר לחברי הממשלה שתורת ישראל היא התשתית המוסרית והתרבותית לכל החברה המודרנית. ראוי שגם מדינת העם היהודי תעריך את התורה ולומדיה, לפחות בשווה לכל השכלה אחרת".

"עמדת המדינה אתמול היא חרפה לממשלת ישראל. נתנו אמון בהבטחות - אך התאכזבנו עמוקות. ציפינו שלומדי התורה יושוו לכל הפחות לכלל הסטודנטים ויקבלו סבסוד - ככל סטודנט - בשנות לימודיהם הראשונות. בפועל, בתשובת המדינה לא היה כל חידוש מעבר לדברים שנאמרו בשמו של המשנה ליועמ"ש רז נזרי, כבר בתחילת השנה. אין בה בשורה לרובנו. הצבת תנאי סף שייתן מענה רק לפחות משליש מאוכלוסיית משפחות הלומדים בציונות הדתית - איננה פתרון עבורנו. לא נשקוט עד שיתוקן העוול כלפינו וכלפי ילדינו.

אנחנו קוראות לממשלה לנצל את חלון ההזדמנויות האחרון שנשאר עד לדיון בבג"ץ ביום רביעי ולהודיע על תיקון מיידי לקריטריונים כך שיבטא כבוד בסיסי לתורה וללומדיה, גם אם הם אינם משתייכים לאוכלוסיית הבוחרים של שר האוצר".