אריה שיף
אריה שיף צילום: ללא קרדיט

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר תשעה חודשי עבודות שירות על אריה שיף שהורשע בהמתה בקלות דעת לאחר שירה למוות במוחמד אל־אטראש שפרץ לרכבו.

ביציאה מהאולם אמר שיף "אני שמח שזה נגמר אני מאוד מאוד עצוב על הטרגדיה. על כל האירוע שקרה. זה לא היה מתוכנן ואני מצטער ושמח שזה נגמר".

השופטת רויטל יפה-כ"ץ ציינה כי העבירה שביצע שיף "פגעה בקדושת חיי האדם" אך "הנאשם נגרר לאירוע שלא יזם ולא תכנן, דבר שנעשה דווקא על ידי המנוח ושותפיו; הנאשם עמד לבדו, בשעת לילה מאוחרת, מול המנוח ושותפיו – כולם רעולי פנים, שדי בחזותם כדי להטיל אימה ופחד".

"המנוח ושותפיו נתפסו 'על חם' על ידי הנאשם בזמן ביצוע עבירה פלילית שכוונה כלפי רכושו, והחשש שמא יפגעו בו וברעייתו, כדי שיתאפשר להם לממש כוונתם לגנוב את רכבו - היה סביר", נכתב. "הירי לא נעשה על מנת לפגוע במנוח; בוודאי שלא נעשה על מנת לגרום למותו. ומיד לאחר כל זאת, הזעיק הנאשם את כוחות ההצלה – הן את המשטרה והן את מד"א, והשוטר שהגיע למקום חשש אף הוא שמא הפורץ שנותר ברכב חמוש ועלול לסכן את ביטחון האנשים שהחלו להתקבץ במקום".

עוד נכתב כי "לנסיבות אלה יש השפעה של ממש על מידת אשמתו של הנאשם ועל מידת הענישה הראויה". השופטת יפה-כ"ץ ציינה בין השאר את הרקע האישי של שיף, וכינתה אותו "איש ערכי, ששנים תרם למדינה כמעט בכל דרך אפשרית ושכל בן". לבסוף, חתמה את דבריה עם ההחלטה לגזור על שיף 9 חודשי עבודות שירות, 9 חודשי מאסר על תנאי ופיצוי של 10,000 שקלים שאותו יעביר למשפחת הפורץ.

מתנועת 'אם תרצו' אשר ליוותה את משפחת שיף במאבק הציבורי נמסר: ''לאחר חודשים ארוכים של מאבק ציבורי שמחים שהלחץ הציבורי הצליח. לכתחילה לא היה צורך בכלל להרשיע את אריה, לפחות השופטת מבינה היטב שכעת יש להעביר מסר מאוד ברור שמאפשר לאזרח להגן על עצמו מול עבריינים".

"את הביטחון לנגב ייקח עוד זמן רב להחזיר, אבל לפחות את החיים שלו אריה שיף מקבל היום בחזרה", אמרו בתנועה.

בית המשפט הרשיע את שיף בחודש יולי האחרון על סמך הודאתו בעובדות כתב האישום שהוגש נגדו ובעבירה המקורית שיוחסה לו.

לפני כשבועיים הודיעה הפרקליטות הודיעה לבית המשפט כי היא מבקשת לגזור על שיף עונש מאסר בפועל של בין ארבע לשש שנים, ברף הענישה הנמוך לעבירה.

בשימוע שנערך לו טען שיף כי פעל מתוך הגנה עצמית, אך הפרקליטות דחתה את טענתו והגישה נגדו כתב אישום.

במסגרת ההסדר הודה הנאשם, כי מעשיו לא היו דרושים באופן מיידי כדי להדוף את כניסתם של הפורצים לקרוואן, ובכך לא עמד לזכותו הסייג לאחריות פלילית של הגנת בית מגורים כפי שקובע החוק.

בין הצדדים הוסכם, כי הנאשם פעל תוך קרבה לסייג, שכן כאשר יצא מהקרוואן, סבר כי בכוונתם של מי מהפורצים להיכנס לקרוואן, ששימש למגוריו שלו ושל אישתו באותה העת, בכדי לבצע עבירה.

מתנועת 'אם תרצו' אשר ליוותה את משפחת שיף במאבק הציבורי נמסר בתגובה: ''לאחר חודשים ארוכים של מאבק ציבורי שמחים שהלחץ הציבורי הצליח. לכתחילה לא היה צורך בכלל להרשיע את אריה, לפחות השופטת מבינה היטב שכעת יש להעביר מסר מאוד ברור שמאפשר לאזרח להגן על עצמו מול עבריינים. את הביטחון לנגב ייקח עוד זמן רב להחזיר, אבל לפחות את החיים שלו אריה שיף מקבל היום בחזרה''

עו"ד יוסף אקרמן מנהל המחלקה המשפטית בארגון "עד כאן" הגיב לפסק הדין של אריה שיף: "יש לברך את בית המשפט על ההחלטה שלא להכניס לכלא את מי שביקש להגן על עצמו ועל רכושו. העובדה כי אזרחים נתקלים בסיטואציות בהן הם אינם מרגישים מוגנים היא תעודת עניות למשטרת ישראל. אדם בן 70 לא צריך להתמודד עם פורעים רעולי פנים באמצע הלילה. המקרה המצער של אריה שיף מהווה תמרור אזהרה ועדות לאי המשילות הכללית בכלל רחבי ישראל ובפרט באזור הדרום. יחד עם זאת, תשלום קנס על ידי שיף למשפחתו של מי שבא לפגוע בו וברכושו הינה לעג לרש".

תיעוד התקרית בה ירה אריה שיף בגנב רכב מצלמות האבטחה