לוב
לובצילום: iStock

סייף אל־אסלאם קדאפי, בנו של הרודן הלובי מועמר אל קדאפי נרשם אתמול באופן רשמי כמתמודד מן המנין בבחירות לנשיאות לוב הצפויות להתקיים בעוד כחודש.

את הרישום ביצע סייף אל אסלאם במשרדי ועדת הבחירות בעיר הדרומית סבחה. למרבה ההפתעה הוא הגיע כשהוא לבוש בבגדים מסורתיים, כפי שנהג אביו מועמר, בתקופה בה כיהן כשליט לוב.

לפני חודשים אחדים פרסם ה'ניו יורק טיימס' האמריקאי ראיון עם סייף אל אסלאם שיצא מהמסתור בו הסתתר בשנים האחרונות והצהיר על כוונותיו לחזור לזירה הציבורית בלוב מולדתו, ולנסות להפוך למנהיג כפי שהיה אביו.

סייף אל אסלאם היה הדומיננטי מבין בניו של מועמר קדאפי ובמערב התייחסו אליו כאל היורש העתידי של השלטון בלוב.

בתקופת המרד נגד אביו היה זה סייף אל אסלאם שהתייצב מול המצלמות ונשא נאומים בשבחו של אביו ובגנות המורדים.

לאחר שנתפס קדאפי בידי אזרחים בעיר סירת, ולאחר שנרצח יחד עם בנו מועתסאם בלינצ' אכזרי שנערך להם ברחובה של העיר, חוסלו שניים נוספים מבניו של קדאפי, וסייף אל אסלאם נלכד והועמד לדין.

בהמשך הצליח סייף אל אסלאם להשתחרר, ובבית הדין בטריפולי נגזר עליו עונש מוות שלאחר מכן בוטל. הוא עצמו חי מאז בעיר זינתאן שבמערב המדינה השסועה והמפוצלת, כשנגדו עומד עונש מוות מפוקפק שמידת חוקיותו ומידת התקפות שלו או של הביטול שלו אינה ברורה דיה.

במשך שבע שנים מאז הסתיים משפטו, שמר הבן של קדאפי על שתיקה מוחלטת, אך כעת, כשהמצב בלוב נרגע מעט והצדדים היריבים הסכימו ללכת לבחירות כלליות וחופשיות, הוא החליט לחזור להנהגה של לוב.

"מאז הוצא אבי להורג לא הביאו הפוליטיקאים ללוב שום דבר חוץ מכאב ודמעות", אמר בנו של הרודן בראיון שהעניק אז ל'ניו יורק טיימס', "הגיע הזמן להחזיר את האחדות של לוב, לאסוף את השברים ולתת לאזרחים יציבות ובטחון". אתמול, לאחר שנרשם בוועדת הבחירות הוא אמר כי הוא עשה את שלו, וכעת יחליט בורא העולם מה יעלה בגורלה של לוב.