המדרגות בהן התרחש האסון במירון
המדרגות בהן התרחש האסון במירון צילום: David Cohen/Flash90

ועדת הפנים של הכנסת בראשות ח"כ ווליד טאהא (רע''מ) ערכה דיון על העיכוב בפיצויים לנפגעי האסון במירון, ביוזמת ח"כ מיכאל מלכיאלי מסיעת ש"ס.

"היה בולט ומגעיל שמי שהשתתף בדיון על פיצויים לנפגעי אסון מירון היו רק ח"כים חרדים. אף ח"כ אחר זולתי לא הגיע", העיר טאהא.

ח"כ מיכאל מלכיאלי הודה: "אני חושש למימד הזמן. האוצר צריך להבין שצריך להזרים כסף". ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה אמר כי "תביעות נזיקים יכולות להתנהל שנים. זה לא קשור לחבילת הפיצוי. אלה הפיצויים שצריך לתת, בלי שום קשר להליכים פלילים כאלה ואחרים. או שהאוצר יסגור את זה עם ביטוח לאומי או שנסגור את זה מהר עם חקיקה. הפצע שלהם לא יגליד גם אם 8 רכבים של ברינקס יגיעו אליהם. אבל אירוע בסדר גודל כזה, לא משנה מי אתה, המדינה צריכה להיות שם ולקחת אחריות".

יו"ר הוועדה ח"כ טאהא הדגיש בדיון כי "הנושא הזה צריך להיות מטופל בצורה יותר נוגעת לאנשים כי מדובר באסון כבד. אני משוחרר מהרבה מאוד אזיקים שכנראה אחרים עדיין לא משוחררים מהם. ואני ניגש לאסון מההיבט האנושי גרידא. הדיון התקיים לא כדי לשים מישהו בתא האשמה אלא כדי לקדם את העניין.

''המשפחות לא מתעניינות בשיקולים הפוליטיים'', הוא הסביר. ''אנו מבינים שיש ועדת חקירה ומבינים שאף אחד לא יודע לכוון לאחראי משפטית על המיתחם. יש טענה שהיו דברים מעולם ומשפחות קיבלו פיצויים, כמו באסון ורסאי".

יפתח עשהאל, נציג משרד האוצר, הסביר: "כאבנו עם המשפחות. ועדת החקירה בוחנת את כל הנושאים לעומק. מדיניות הממשלה לא לנקוט עמדה לפני מסקנות הוועדה".

ח"כ יעקב אשר שאל: "מה זה קשור?". ח"כ מיכאל מלכיאלי אמר: "חוות הדעת אינה על המשפחות". עשהאל ניסה לענות: "הנושא מורכב מבחינת הפיצויים. לא נכנסים לנושא כרגע. זה יידון אחרי המסקנות".

ח"כ אשר: "בכתב המינוי של הוועדה לא מוזכר פיצויים. סגן השר חמד עמאר ביקש לדחות את הצעת החוק שלי למתן פיצויים למשפחות, בטענה שהוא צריך להתארגן. הפיצויים לא קשורים לטופוגרפיה של ההר. אל תסמאו עיניים".

ישראל דיסקין, אחיו של שמחה דיסקין ז"ל שנספה באסון, אמר בדיון "ממשלת ישראל שאשמה באסון תשלם בסופו של דבר, לאחר שתיתבע בבית המשפט. מדובר בסיוע ראשוני שהולך להתקזז עם הפיצויים שייפסקו בסוף. סיוע לקנות לחם וחלב למשפחות".

ישעיהו פוגל, אביו של ידידיה פוגל ז"ל שנספה במירון אמר: "כל הכבוד למשרד האוצר ששומרים על אוצר המדינה, אבל שהם יידעו שבסופו של דבר הכל ישולם מהאוצר. אז לתת את המקדמה הזו שאחר כך מקוזזת זה פשוט חבל שהם לא עושים את זה. אתם צריכים לשים לנגד עיניכם ש-43 המשפחות האלה יחזרו לחיים בצורה נורמטיבית, שתהיה להן את הנשימה הזו. זה מה שאני מצפה מכם".

אתי ליבמן, נציגת הביטוח הלאומי: "יש חוק ביטוח לאומי. כל אדם שנגרם לו אסון חלים עליו, מטעמי שיוויון, אותם כללים. אם רוצים סיוע יוצא דופן זה צריך להעשות בחקיקה".

יו"ר הוועדה פנה לנציג המשרד לשירותי דת: "לגבי הטענה שמשפחות טרם קיבלו פיצויים, אפילו לא על החשבון, אין אף אחד שתומך בהם?". עמית קצין, נציג המשרד לשירותי דת, השיב: "זו המציאות וזה מצער. אנו כמשרד איננו גורם מפצה. אנו מתנהלים בכפוף לוועדת החקירה שאמורה להוציא מסקנות ביניים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו