ההפגנה הבוקר
ההפגנה הבוקר צילום: עמיחי גורפינקל

לתושבי עלי והסביבה נמאס מגל טרור האבנים הגואה, בעיקר בשעות הבוקר על צירי התנועה. הבוקר (חמישי) הם יצאו להפגנה בפתח הכפר לובן ממנו יוצאים מדי בוקר נערים לבתי הספר ובדרכם מיידים אבנים על תושבי הסביבה.

עמיחי גורפינקל, תושב ברוכין וממובילי המחאה, מספר על המציאות הבלתי נסבלת ומסכנת החיים שהפכה שם לשגרה תוך התעלמות מוחלטת של כלי התקשורת. הקש ששבר את גב הגמל והוביל להחלטה לצאת למחאה היה האירוע הכפול בו ספגה רעייתו מטח אבנים באותו מקום ובאותה שעה במרחק של חמישה ימים.

גורפינקל מספר על מידה מסוימת של אדישות בה מתקבלים אירועים כאלה אצל מי שגדל בהתיישבות ויידויי האבנים הפכו כמעט לחלק בלתי נפרד משגרת חייהם. לדבריו כאשר אשתו סיפרה לו על האירוע הגיב במעין סתמיות ש'ככה זה', "אבנים נזרקות כל הזמן. גדלתי על הדבר הזה".

עוד הוא מספר כי גם כאשר אשתו הגיע למקום עבודתה וסיפרה על יידויי האבנים כשהיא נסערת שמעה מחברתה שאבנים נזרקו עליה חמש דקות קודם לכן והיא, שגדלה בהתיישבות, אפילו לא מצאה לנכון לדווח למוקד. "גם אנחנו וגם התקשורת לא מדווחים עד שיש פציעה, כי אחרת זה לא מעניין. גם הצבא מכיל עד שיש פגיעה קשה", הוא אומר במה שנראה כמצריך חשבון נפש פנימי על אדישות יחסית בה מתקבלים האירועים הקשים, תגובה שמשמעותה היא למעשה המתנה לאירוע קשה שלא יסתיים בפגיעות פח אלא בנפגעים בנפש.

עוד באותו נושא:

לדבריו כאשר החליט לבחון את הדברים גילה שמספר אירועי יידויי האבנים גבוה הרבה יותר מכפי ששיער והעריך. באשר למחאה שאליה יצאו התושבים הבוקר הוא מספר כי לתופעת זריקות האבנים בכל רחבי יהודה ושומרון נצרך פתרון משמעותיו ועמוק יותר, אך ההתמקדות בכפר לובן מגיעה מאחר ושם קיים פתרון קל יחסית שאותו התושבים דורשים.

"כאן מקור האיום הוא נערים שהולכים לבתי הספר בשיירות, ועל הדרך לוקחים סלע וזורקים על רכב, בעיקר אחרי שהם מוודאים שמדובר בנהגת אישה מתוך תחושה שהיא לא תצא להתעמת איתם עם נשק. הדרך הזו נבנתה על ידי המנהל האזרחי, והבקשה שלנו היא לפרק את הדרך הזו ולהעביר אותה אל תוך הכפר. אין סיבה שנערים יעברו על הכביש הראשי שבו נוסעים נהגים יהודים".

גורפינקל מספר כי שיח עם גורמי הביטחון השונים קיים, אם כי לפי שעה המענה הנדרש של העברת הדרך אל תוך הכפר עדיין לא התקבל. בימים הקרובים צפויים נציגי ישובי הסביבה להיפגש עם המח"ט ומפקד האוגדה ובו יוצגו הנתונים והדרישות.

ההפגנה היום החלה בשעה שמונה, לאחר שהתלמידים כבר בכיתותיהם. המתיישבים הגיעו בכלי רכב מדוגללים וזמן קצר לאחר מכן החלו יידויי אבנים של תושבי הכפר לעברם. כוחות הביטחון שחצצו ביניהם הרחיקו את המיידים שהמשיכו בהתפרעויות גם לאחר שהפגנת המתיישבים הסתיימה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו