מאחז באיו"ש
מאחז באיו"שצילום: שלום עכשיו

דו"ח חדש של תנועת השמאל 'שלום עכשיו' טוען כי רוב מקרי "אלימות מתנחלים כלפי פלסטינים" התרחשו בסמוך למאחזים לא חוקיים, על אף שתושבי המאחזים מונים כ- 5 אחוזים בלבד מכלל המתיישבים ביהודה ושומרון.

מוקדי האלימות המרכזיים כפי שנטען בדו''ח: מאחזי יצהר, עדי עד, אש קודש, חוות מעון והגבעה של רונן.

ב-'שלום עכשיו' דורשים מהממשלה "לפרק את המאחזים האלימים ולפעול ביד קשה נגד מתנחלים אלימים ומנהיגיהם".

הדו''ח יוצג בכנסת היום (שני), בכנס בנושא "אלימות מתנחלים" אותו מובילים חברי הכנסת מוסי רז, איבתיסאם מרעאנה ואוסאמה סעדי.

הדו"ח בחן לעומק נתונים שאסף משנת 2012 ארגון השמאל 'יש דין', המתעד את מקרי האלימות ובמקרים רבים אף מגיש תלונות לגורמי אכיפת החוק. הארגון תיעד 1256 מקרי אלימות.

מן הדו"ח עולה כי 63 אחוזים ממקרי האלימות המתועדים התרחשו בסמוך למאחזים לא חוקיים, וזאת על אף שתושבי המאחזים מונים כ-5 אחוזים בלבד מכלל אוכלוסיית המתנחלים. (כ- 22,000 מתוך כ- 450,000).

עוד עולה מן הדו"ח כי מתוך המקרים שתועדו, 584 מהם (47%) היו מקרי אלימות פיזית, 560 מקרי פגיעה ברכוש דוגמת תג הצתות, פגיעה ברכבים, ריסוס גרפיטי, השחתת שדות, כריתות עצים ועוד (45%) ו – 112 מ''קרי השתלטות על אדמות פרטיות של פלסטינים'' על ידי מתנחלים ממאחזים סמוכים (8%).

הדו"ח מצביע על חמישה מוקדי אלימות מרכזיים: המאחזים סביב יצהר, עדי עד, אש קודש, חוות מעון והגבעה של רונן. לטענת 'שלום עכשיו' במוקדים אלה נרשמה בשנים האחרונות התרחבות ניכרת של אותם מאחזים אשר כללה גם השתלטויות על קרקעות פלסטיניות פרטיות.

מ'שלום עכשיו' נמסר: "הדו"ח מוכיח מעל לכל ספק כי לאלימות מתנחלים המשתוללת יש כתובת. המאחזים הלא חוקיים, הזוכים לגיבוי של הנהגת המתנחלים כדי לסכל פתרון מדיני, מתפקדים בשנים האחרונות כמוצבי הטרור היהודי בשטחים. במקום להתייחס אליהם כ'התיישבות צעירה', הגיע הזמן שהממשלה תאכוף את החוק ותפרק אותם. שר הביטחון גנץ חייב להתעורר ולהורות תחילה על פירוק חמשת המאחזים המהווים מוקדי האלימות המרכזיים, ולהנחות את כוחות הביטחון לנהוג באפס סובלנות כלפי מתנחלים אלימים ומנהיגים המסיתים לאלימות. זו הדרך היחידה להחזיר את הביטחון והשקט ולמנוע את הרצח הבא".