אליהו קיי הי"ד
אליהו קיי הי"ד צילום: מתוך הפייסבוק

בפיגוע הדמים שבוצע בעיר העתיקה בירושלים, סמוך להר הבית, נרצח באכזריות אליהו (אלי) דוד קיי הי"ד, עובד הקרן למורשת הכותל המערבי ועולה מדרום אפריקה שבחר לקשור את נפשו עם מדינת ישראל, לעלות ארצה ולהתגייס לחטיבת הצנחנים.

אחיו של אלי הי"ד, חנן קיי, המשרת בבסיס חטיבת הנח"ל, עודכן על הפיגוע ועל פציעתו הקשה של אחיו בעת ששהה בבסיס. חנן הוסע מהבסיס לערד הסמוכה ברכב צבאי ונדרש מערד להגיע באופן עצמאי לבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים. בעודו באוטובוס עודכן חנן בדבר פטירתו של אחיו.

ח"כ משה ארבל מש"ס פנה במכתב לרמטכ''ל אביב כוכבי: "לא ייתכן שחייל, אח או קרוב משפחה למי שנפצע קשה בפיגוע, יידרש להגיע באופן עצמאי לבית החולים בדקות ובשעות הראשונות לאחר הפיגוע, כאשר כל דקה עשויה לקבוע היכן יישמע את הבשורה המרה או אם תינתן לו אפשרות אחרונה להיפרד מיקירו.

''מדובר בטעות קשה ביותר בשיקול דעת המפקדים שמבטאת זלזול בוטה בכאבן של המשפחות השכולות ושל משפחות הפצועים. למותר לציין כי ההחלטה הייתה שגויה ופוגענית גם אם האירוע הקשה לא היה מוביל למותו של אלי הי"ד. במצבים של פגיעות קשות של קרובי משפחה, וודאי כתוצאה מפיגוע, על מפקדי החייל לוודא כי ניתנת לו הסעה ישירה לבית החולים ובמידת הצורך לערב את מפקדיהם כדי לערוב לכך".

את מכתבו מסיים ארבל בפניה: "אבקש כי תיעשה בדיקה בבסיס הנח"ל וביחידתו של חנן מדוע הוא נדרש להגיע עצמאית מערד לבית החולים בירושלים ויבוצע חידוד נהלים בקרב המפקדים בצבא כדי שאירוע קשה מסוג זה לא יישנה".

תגובת דובר צה"ל: ''צה״ל מצר על האירוע וימשיך ללוות ולתמוך בחייל ובמשפחתו. בעת היוודע האירוע, הוקצה רכב מהיחידה על מנת להסיע את הלוחם לתחנה מרכזית סמוכה לבסיס ומשם נסע בתחבורה ציבורית לירושלים. בשל טעות בשיקול דעת של מפקדו, הלוחם לא קיבל הסעה עד לירושלים. מפקד הבסיס ערך שיחת הבהרה למפקד, שוחח עם הלוחם והביע את תנחומיו. אנו מצרים על עוגמת הנפש''.

גורמים צבאיים ציינו כי ''בעת קבלת ההחלטה לא היה ידוע בוודאות שאחיו נפצע בפיגוע''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו