נעם סולברג
נעם סולברג צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בג"ץ נמנע לראשונה מהוצאת צו הקפאה להריסת בית המחבל שרצח את אלי קיי הי"ד, כך דיווח עיתון 'הארץ'.

על פי הדיווח הדבר נעשה על רקע לחץ של גורמי ימין וההחלטה התקדימית התקבלה ביום שישי שעבר בעתירה שהגישה אשתו של המחבל פהדי אבו שחידם, שרצח את קיי בפיגוע, נגד הריסת ביתה. השופט נעם סולברג החליט שלא לקבל החלטה הנוגעת לבקשה להוצאת הצו".

מתן פלג, יו"ר תנועת אם תרצו, אמר כי "תנועת אם תרצו מברכת את השופט סולברג על קבלת החלטה מוסרית, צודקת ואנושית. הוצאת צו הקפאה להריסת בית מחבל משדרת מסר חמור ובו כביכול מערכת המשפט מקבלת את טענות משפחת המחבלים, בעוד הלכה למעשה במרבית המקרים טיעוני משפחות המחבלים נדחים. לכן טוב עושה השופט סולברג כאשר מבקש למנוע מסר שכזה".

"הצעד המשלים כעת הוא לקדם הריסת בתים באופן מהיר הרבה יותר וזאת על מנת לקדם את ההרתעה נגד הטרור ולהציל חיי אדם. אנו קוראים לשופטים לצמצם משמעותית את זמני ההליך המשפטי וכן להתחיל לדחות על סף עתירות שחוזרות על עצמן ללא בסיס משפטי", הוסיף פלג.

אלא שח"כ איתמר בן גביר טוען כי בהחלטה קבע השופט נועם סולברג שמעתה אין צורך יותר בעתירה לקבלת צו ביניים וקבע שכל עתירה נגד בית הרס מחבל, ברגע שהוגשה, נאסר על צה"ל להרוס עד לדיון הקבוע, אף ללא מתן צו בינים.

יו"ר עוצמה יהודית מסר בתגובה: "בית המשפט מעניק פרס לטרור וגורם לסחבת בטיפול במחבלים. ניחא, אם השופטים היו מבטיחים שהיו יוצאים עם פיג'מה על כל עתירה, היה אפשר לומר שביהמ"ש פועל ביעילות, אך במקרה שלנו, הדברים ברורים, העתירות יגרמו לסחבת וישראל הופכת להיות גן עדן למחבלים ובנוסף פוגע ביהמ"ש בהרתעה ומעודד משפחות מחבלים להגיש עתירה על כל הריסה, כדי למנוע אותה".

ח"כ בן גביר הוסיף: "במקום להחמיר בענישה נגד משפחות מחבלים ולגרש אותם כדי שמחבל יחשוב אלף פעם לפני שהוא מנסה לרצוח, מקל עליהם בית המשפט ולא הורס את ביתם".

שי גליק מנכ"ל ארגון ''בצלמו'' שמייצג את משפחות הנפגעים בפיגוע מסר: "מצער ומקומם ששוב בג"ץ מונע פגיעה בטרור. החלטת בג"ץ לאסור יותר להרוס בתי מחבלים עד לדיון הקבוע משמעותה ריסוק ההרתעה ושחיקתה עד הסוף.

''הבג"ץ לא דואג לזכויות הנרצחים ובני משפחותיהם. הבג"ץ לא דואג למנוע את הרצח הבא. רק דואג למחבלים ובני משפחותיהם. בג"ץ איננו מזדרז לדון בתיקים אלו וגם אחרי שדן לוקח לו לעיתים זמן רב להחליט כאילו מדובר בסכסוכי שכנים ולא בדיני נפשות של חיים ומוות של אזרחי ישראל. אנחנו דורשים מבג"ץ לקבוע תמיד דיון מידי ולהורות על ההריסה באופן מידי אחרי הדיון ולא שבועות וחדשים לאחר מכן'', כך גליק.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו