משרדי אונסק"ו בפריז
משרדי אונסק"ו בפריזצילום: רויטרס

גורמים בכירים ברשות הפלסטינית אומרים בשיחה עם העיתון 'ישראל היום' כי בירושלים ובוושינגטון קיים חשש רב שברמאללה ינסו לשבש, ואף למנוע, את בקשתה של ישראל לשוב לארגון אונסק"ו.

לפי הדיווח, גורמים בכירים ברמאללה טוענים כי ההתמהמהות של ישראל בבקשתה לשוב לאונסק"ו נובעת מהחשש כי הרשות הפלסטינית, החברה באונסק"ו במעמד של מדינה, תגיש התנגדות לבקשת ישראל, ובכך תעכב ואף תחסום זמנית את המהלך ותגרום מבוכה רבה הן לישראל והן לאמריקנים, אשר עומדים מאחורי הניסיון לצרף את ישראל בחזרה לארגון.

גורם בכיר במוקטעה שברמאללה אישר את הפרטים, והוסיף: ״ישראל דורשת התחייבות שרמאללה לא תתנגד לבקשה שלה להצטרף בחזרה לאונסק"ו, אבל כרגע הדרישה הישראלית זוכה להתעלמות ולחוסר התייחסות - מה שגורם לכעס רב בוושינגטון, ומביא למסרים מאוד תקיפים שהועברו לאבו מאזן וליועציו הקרובים, שלא יעזו לעשות מהלך שיביך את ישראל וארה"ב".

בימים האחרונים דווח כי ממשל ביידן לוחץ על ישראל לחדש את חברותה בארגון החינוך, התרבות והמדע של האו"ם.

הנושא הועלה פעמים רבות בשיחות שקיימו בכירים בממשל עם עמיתיהם הישראלים, ובכלל זה במפגשים שקיימה בשבוע שעבר בישראל שגרירת ארה"ב לאו"ם, לינדה תומאס-גרינפילד.

ישראל הודיעה על פרישה מאונסק"ו ב-2017, ימים ספורים לאחר שארה"ב עשתה זאת. הנימוק היה שורת החלטות אנטי-ישראליות של הארגון, ובראשן ההכרזה על מזרח ירושלים כשטח כבוש. בישראל ציינו אז כי לא מתקבל על הדעת ששליטת ישראל במקום כמו הכותל תוגדר על ידי האו"ם כ"כיבוש".

בשונה מגישת הנשיא טראמפ, ממשל ביידן דוגל בשיתופי פעולה עם האו"ם ומוסדותיו - ואחד הצעדים שארה"ב מעוניינת בהם היא חזרה לחברות מלאה באונסק"ו. אלא שבכל הנוגע לחזרה לשורות אונסק"ו - ניצב בפני הממשל מכשול משמעותי: החוק האמריקני קובע כי ארה"ב לא תעביר מימון לסוכנויות או"ם שקיבלו לשורותיהן את הרשות הפלשתינית כמדינה חברה – צעד שאונסק"ו עשתה לקול מחאותיהן של ארה"ב וישראל.

במצב הפוליטי הנוכחי של הממשל, עבור חוק מסוג זה לא יימצא רוב - ומכאן הפנייה לישראל. בממשל סבורים שאם ישראל תסכים לחזור לארגון של האו"ם, ההתנגדות בקרב הרפובליקנים בקונגרס תהיה רכה יותר, ולחוק שיאפשר את התשלומים לאונסק"ו יימצא רוב. בישראל לא הגיבו עד כה לפניות האמריקניות.

כבר ב-2016 היה זה שר החינוך דאז, נפתלי בנט, שהודיע על הפסקת הפעילות המקצועית עם הארגון. כתב אז מי שמכהן היום כראש הממשלה כי "אונסק"ו נותן רוח גבית לטרור. מי שנותן פרס לתומכי ג'יהאד בירושלים בשבוע שבו נרצחו שני יהודים בעיר, יכול חלילה להיות הבא בתור. העולם המערבי צריך לעמוד מול אונסק"ו, ונגד פרס לטרור. ניתוק ירושלים מישראל יהיה אבן דומינו שתפגע בסוף בכל העולם המערבי".