דמעות בכנסת: "איפה אני אשים את התינוקת שלי?"

הוועדה לזכויות הילד דנה הבוקר (שלישי) בביטול סבסוד מעונות היום לילדי אברכים על ידי שר האוצר ליברמן.

ח"כ אורית סטרוק ממפלגת הציונות הדתית תקפה: "משרד האוצר, הממשלה והקואליציה רוצים לרוקן את בית המדרש על הגב של הנשים והתינוקות, זו התנהגות נבזית".

סטרוק פנתה לחברי הכנסת מהקואליציה ניר אורבך ומיכל שיר, ''אתם לא יכולים לתת יד להתנהגות אנטיוכוסית וסדומית''.

ח"כ ינון אזולאי מש"ס האשים: "הקואליציה הזו פוגעת במרקם היהודי ובלומדי התורה. אני אומר לכם שלא תשברו אותנו ולא תצליחו לפגוע בלומדי התורה, זו הנשמה של העם היהודי. כסף לא ישבור לעולם את לומדי התורה, לא לפיד ולא ליברמן ולא בנט ישברו את עולם התורה. אנחנו מעטים מול רבים 'ומי לה' אליי' זו הקריאה''.

ח"כ משה אבוטבול מש"ס: ''הרשעות הכי גדולה היא לסכסך בין הציבור הדתי לחרדים ולאפשר מתווה שבו רק נשים וילדים מהציונות הדתית יקבלו סבסוד. זו רשעות לשמה''.

יו"ר הקואליציה ח"כ עידית סילמן (ימינה) סיפרה על המאמצים לגיבוש מתווה שיאפשר סבסוד מעונות למשפחות אברכים: "אנחנו מנסים לקדם מתווה, זה מורכב יותר, אנחנו נמצאים בתהליך מול משרד האוצר, גם אני וגם ח"כ ניר אורבך נמצאים במשא ומתן מול משרד האוצר. הבאנו כמה אופציות, יושבים על המדוכה ואני מאד מאד מקווה שנצליח לקדם איזה שהוא משהו, נעשה את המאמצים הכי כבירים".

ח"כ משה גפני מיהדות התורה: ''איך אתם מעיזים לעשות ככה להורים? הם יבכו ואנחנו נבכה איתם אבל לימוד התורה לא יפסק. אני בידידות עם גדעון סער ויחד איתך ח"כ שיר אתם יכולים להפסיק את הפגיעה במשפחות האלו. לימוד התורה לא ערך?''.

יו''ר הועדה לזכויות הילד ח"כ מיכל שיר סיכמה את הדיון: ''חסר לנו יאנוּש קוֹרצ'אק שיגיד שהילד הוא המרכז ולא משנה מי ההורים שלו. אני מבקשת ממשרד הכלכלה, המשפטים והאוצר, תיהיו קורצ'אקים למען ילדי ישראל. משרדי הממשלה מכדררים את הילדים בין משרד למשרד. הילדים הם לא כלי להעברת מסר. לאחר שהבנו מסילמן ואורבך שמתקיים מגעים ומו"מ בנושא הוועדה מבקשת למנוע כל לחץ על הילדים וההורים ולדעת איך מתקדם המשא ומתן''.

שיר הוסיפה, "הגישה של מדינת ישראל לילדים היא שגויה. מעונות וגנים הם לא כלי לעידוד תעסוקה אלא לחינוך שראוי לכל ילד והעצמה לילדי ישראל ולכן כל הסיפור כאן לא משתנה"

לפני כשבועיים הגיע ח"כ ניר אורבך (ימינה) למחאת "מעון ראש הממשלה" של פורום נשות האברכים כדי להביע הזדהות עם מחאת הנשים נגד ביטול סבסוד המעונות, "אנחנו לא רוצים שתהיה פגיעה בעולם התורה בכלל, ולכן אנחנו במגעים מול משרד האוצר ושר האוצר ומול היועץ המשפטי לממשלה כדי למנוע את הפגיעה הזו", אמר אורבך.

ח"כ יעקב אשר אמר במהלך הפגנת נשות האברכים, "ינסו לעשות בינינו הפרד ומשול, אבל לא ניתן להם. בבני ברק תפוסת מעונות היום ירדה ל-60% בלבד, משפחתונים נסגרים ונשים שהרוויחו בקושי שכר מינימום מאבדות את עבודתן".

עוד אמר אשר כי "בעת מבחן זו ציבור לומדי התורה צריך להתייצב יחד, כתף לצד כתף, כדי למנוע את הפגיעה בלומדי התורה. לא ניתן לליברמן לשבור את רוחנו".

ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) אמר, "הגזירה הזו היא רשעות לשמה שאין בה שום קשר לתקציב".