הרב יעקב אריאל בכנס רבני המרכז דוברות

הרב יעקב אריאל, ממובילי איחוד רבני הציונות הדתית, פתח השבוע את כנס רבני המרכז שהתקיים בפתח תקווה בהשתתפות למעלה מ-120 רבנים מובילי דרך ובעלי השפעה, ביניהם רבני ערים, דיינים, ראשי ישבות, ר"מים ורבני קהילות.

הרב אריאל דיבר על חשיבות האחדות וידיעת האופן הנכון לנהל מחלוקות בין מורי הוראה ורבנים מבלי לגרום לנזק חינוכי ורוחני.

"חג החנוכה נתפס בפנים שונות. יש שתפסו בו את הגבורה, יש שתפסו את הממלכתיות כמו שמדגיש הרמב"ם, יש את הכהונה, המנורה, גוונים שונים. הרבה פעמים מושכים לכיוון אחד על חשבון כיוון אחר, אנחנו צריכים לראות את כל הגוונים כמקור אחד. אני לא פיזיקאי, אבל כידוע הצבע הלבן מורכב מכל הצבעים יחד. אנחנו מכירים את זה בקשת, אור השמש מתפצל לגוונים שונים. בלי הקשת אנחנו רואים רק את השמש", אמר הרב אריאל.

לדעתו, הגוונים הרבים מתבטאים במיוחד בציבור הדתי לאומי. "אני חושב שהציבור שלנו מבטא את זה יותר מכל. יש בתוכנו גוונים אבל יש מכנה משותף אחד - הציונות הדתית. הסיסמה של ארץ ישראל, לעם ישראל ע"פ תורת ישראל. זה לא משולש אלא אור אחד, מכל כיוון שתרצה תוכל לראות את כל האורות: תורה כוללת ארץ ועם. עם ישראל- אין אומה אלא בתורתה, ואת דרכינו התחלנו מהתורה- לך לך, כמו שהרמב"ן מאריך. כל פן שתרצה תראה את כל הגוונים. נכון שיש כאלו שתופסים יותר. זה מתאים, יש חלוקת תפקידים. מי שמתמקד בצד החברתי כעם ישראל, זה לפעמים בא על חשבון דבר אחד וכו'. אנחנו רואים את הכל כאור אחד".

הרב אריאל ציין כי אין חלק מציבור שהציונות הדתית שייכת דווקא לו. "לפעמים אנחנו שואלים את עצמינו האם אנחנו מוכנים לשבת יחד עם כאלו שדעותיהם שונות? אם אין להם עם, תורה וארץ, הם לא שייכים אלי. כל עוד יש לנו מכנה משותף, עם דגשים שונים, אבל כולנו משותפים לתפיסה האורגנית של שלושת הערכים האלו, אנחנו עדיין במסגרת אחת. אני רוצה להדגיש את הדבר הזה, כי יש תופעה של ניכוס - אנחנו הציונות הדתית ולא אתם, מכמה כיוונים. דווקא בגלל זה, כי אני לא מוכן שמישהו ינכס לעצמו את הציונות הדתית ויוציא אותי, כך גם אני לא אעשה את זה לו. אני לא אנכס לעצמי את הציונות הדתית. אני רוצה להדגיש שכולנו יחד, עם כל ההבדלים".

"יש דיונים, יש הבדלים, אבל עם כל הגוונים בכל זאת אנחנו משפחה אחת, וצריך להדגיש את המכנה המשותף ולא לתת למישהו לנכס לעצמו את הציונות הדתית", הצהיר הרב.

הוא דיבר על הסכנה שמחלוקות בין רבנים יבלבלו את בני הנוער. "זו סכנה בעיקר לנוער - מה הזהות שלנו עכשיו? אם אני אומר 'רק אני ולא הוא', זה גורם לנוער להתפורר ולהתפרק. על דרך ההלצה - שאלו יהודי אחד מדוע אתה לא מניח תפילין? הוא אמר שזה בשביל השלום כי יש מחלוקת רש"י ור"ת".

הרב אריאל הדגים את דבריו באמצעות שיחה שקיים עם מחנך. "יש לנו גוונים שונים. כדי לשמור על המסגרת והזהות, אנחנו חייבים לדאוג לכך שתהיה זהות. כדי שגם מי שלא מסכים איתי אני אראה אותו כחלק ממני. היום שאל אותי מישהו שהציעו לו לעבוד במכינה קדם צבאית לבנות. האם יוכל לעבוד שם? שאלתי אותו אם יש לו חופש דיבור או שיכול לומר רק מה שאומרים לו? הוא ענה שיש לו חופש דיבור. עניתי לו שאם הוא מסוגל לעמוד במורכבות שילך - וחופשי לומר מה שאתה חושב. וכן, שיהיה אחראי שגם אם אתה חושב שבת לא צריכה ללכת לצבא, שלא תרגיש שאם היא הלכה נגד הרבנים, היא פטורה מתורה ומצוות. תגיד לה שדעת הרבה מהרבנים נגדך, אבל עדיין את שייכת לציונות הדתית. תהיי שליחת עם ישראל ותקדשי שם שמים ברבים. אם אתה מסוגל לעמוד במורכבות הזאת תלך. שלא תרגיש שבלאו הכי היא מנודה ומופקעת. היא עדיין שייכת".

"זה לא קל לנו לומר דבר והיפוכו, אבל זה אנחנו. למרות שיש לנו דעה משלנו, ודעתי לא נוחה מהרבה מהדברים שנעשים, אבל אני לא רוצה שהשני ירגיש שהוא עבר את הקווים. והיא הנותנת, בגלל שיש את הציונות הדתית אל תוציא את עצמך מהמסגרת. תשאיר את עצמך במסגרת. כי אם נרשה לו לצאת- זנחנו אותו. יש לנו אחריות עצומה לנוער ולציבור שלנו, שעם כל הוויכוחים והמחלוקות צריכים לשמור על המסגרת- הביחד", הוסיף הרב אריאל.

הוא ציין כי "יש גבולות גזרה. כל אדם מכיר בתורת ישראל כפי שנתנה מסיני, עם ישראל וארץ ישראל, כל אדם שמכיר בכך הוא עדיין ציונות דתית. ועם זאת- אנחנו יכולים לא להסכים עם כל מה שהוא אומר. זה לא קל, אבל מי שנושא משרה רבנית, במסגרת הציונות הדתית, צריך לדעת את כובד האחריות שיש לו. בעיקר לדור הצעיר. המסגרת שעושים כאן הערב זה באמת מה שאמר הרב, שכשיתקבצו כל הניצוצות יחד יהיו אבוקה גדולה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו