ד"ר שרון אלרעי-פרייס בכנס
ד"ר שרון אלרעי-פרייס בכנס צילום: מארק ישראל סלם

ד"ר שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור, השתתפה הבוקר (ראשון) בדיון של ועדת החוקה על ההגבלות החדשות בעקבות זן האומיקרון החדש של נגיף הקורונה.

אלרעי פרייס סיפרה כי הווריאנט שהתגלה לפני מספר ימים התפתח לראשונה באמצע אוקטובר, "ולמעשה זוהה ברצפים בדרום אפריקה ובכמה רצפים בהונג קונג של חוזרים מדרום אפריקה. הוא מאוד מטריד בגלל שיש לו שלל מוטציות מאוד חריגות בדיוק במקומות האסטרטגיים שמהם אנו דואגים".

"פוטנציאל ההדבקה שלו גבוה", הוסיפה. "בטיסה להולנד מתוך 600 נוסעים 32 נדבקו, 13 עם הווריאנט. יש גם מקרים של תחלואה באנשים מחוסנים, הם חולים קל. אנו לא יודעים עדיין על השפעות מבחינת תמותה, אבל יש הכפלה של תמותה בדרום אפריקה".

ד"ר אלרעי-פרייס התייחסה לשימוש באיכוני השב"כ: "אין רצון להפעיל את האיכונים בצורה רוחבית, אלא ככלי משלים לזיהוי מגעים אקראיים שהמאומת לא יודע עליהם".

יו"ר ועדת החוקה ח''כ גלעד קריב העלה "חשש כבד בכל הנוגע לשימוש אמצעי השב"כ במדיניות האיכונים. נבקש לשמוע כיצד הממשלה מתכוונת להשתמש בו".

קבינט הקורונה אישר אמש (שבת) שורה של הגבלות בעקבות התפרצות זן האומיקרון בישראל וברחבי העולם.

השרים החליטו כי נמל התעופה בן גוריון ייסגר לכניסת זרים לשבועיים, שב"כ יוכל לאכן מאומתים לנגיף, והשבים לישראל ייאלצו לשהות בבידוד. בנוסף, אירועים במקומות סגורים מעל 50 איש יאושרו בתו ירוק בלבד.

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר בדיון: "רוצים לשמור על ישראל פתוחה ומתפקדת, נצטרך פיקוח הדוק על גבולות המדינה. בכל יום אנחנו נלמד יותר ונדע יותר. אנחנו כרגע מקדימים את העולם באיסוף מידע, וגם בקבלת החלטות מהירה".

לפי הדיווח בכאן חדשות, ראש השב"כ רונן בר אמר בדיון כי הוא תומך בהחזרת האיכונים לפרק זמן מוגבל עד שיתברר המצב עם הווריאנט, ולמטרות מוגדרות. "רק לזן החדש ותוך בחינה יומיומית של הצורך".

השרים גדעון סער ויפעת שאשא-ביטון התנגדו להגבלות החדשות, השר זאב אלקין התנגד לנושא הבידוד והציע חלופה אחרת.

אלו ההגבלות שהתקבלו:

מתווה הכניסה והיציאה מן הארץ:

• תיאסר כניסת זרים לישראל מכל המדינות, למעט מקרים שיאושרו ע"י ועדת חריגים.

• ישראלים המוגדרים מחוסנים או מחלימים על פי נהלי משרד הבריאות, יבצעו בדיקת PCR עם הנחיתה בישראל שלאחריה ייכנסו לבידוד ביתי. בכפוף לביצוע בדיקת PCR שנייה ביום השלישי שתוצאתה שלילית, הנ"ל יוכלו להשתחרר מבידוד. מי שלא יבצעו את הבדיקה הנוספת ביום השלישי, יידרשו להשלים בידוד מלא.

• ישראלים לא מחוסנים יבצעו בדיקת PCR עם הנחיתה בישראל, שלאחריה ייכנסו לבידוד ביתי. בכפוף לביצוע בדיקת PCR שנייה ביום השביעי שתוצאתה שלילית, הנ"ל יוכלו להשתחרר מבידוד. מי שלא יבצעו את הבדיקה הנוספת ביום השביעי, יידרשו להשלים בידוד מלא.

• ישראלים ששבו ממדינות שהוגדרו כאדומות יבצעו בדיקת PCR עם הנחיתה בישראל, שלאחריה יועברו לבידוד במלונית קורונה עד לקבלת תשובה. לאחר קבלת תשובה שלילית, הנ"ל יועברו להמשך בידוד ביתי וביום השביעי יבצעו בדיקת PCR נוספת. בכפוף לתשובה שלילית בבדיקה השנייה, הנ"ל ישוחררו מבידוד.

המדינה תיידע את הישראלים שיוצאים לחו"ל כי ייתכן שינוי בהנחיות בעת שהייתם מחוץ לישראל, וכי הם ישאו באחריות לעמוד בהנחיות העדכניות בעת שובם לישראל.

• בהידברות בין משרדי האוצר והתיירות, יגובשו דרכים לסייע לענף התיירות בהתאם.

איכוני שב"כ: יעשה שימוש באיכונים סלולריים למעקב אחר מאומתים שנושאים את הזן החדש "אומיקרון", במטרה לאתרם ולקטוע את שרשראות ההדבקה. החלטה זו תיכנס לתוקף לאחר אישור שרי הממשלה, בתקנות לשעת חירום. במקביל, יקודם הליך החקיקה בנושא.

בחללים סגורים: יוחל מתווה התו הירוק בהתכנסות העולה על 50 משתתפים, זאת במקום 100 משתתפים, על פי המצב הנהוג כיום.

מופעים ופעילויות בחג החנוכה: יוותרו ללא שינוי, בהתאם למתווה שאושר בשבוע שעבר, תוך הקפדה על כללי התו הירוק ויישום אכיפה מוגברת.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו