סאנדרין קיברלן
סאנדרין קיברלן צילום: ג'רום פרבויס

השנה פסטיבל הקולנוע היהודי חזר להיקפו המקורי, והתקיים באופן פיזי באולמות הסינמטק בירושלים. במסגרת הפסטיבל מתקיימת מדי שנה גם תחרות קולנוע בין לאומית, בה מתמודדים שלל סרטים של יוצרים יהודים או כאלה שעוסקים בדמויות יהודיות.

השנה בחרו השופטים בסרט "נערה קורנת" של סאנדרין קיברלן כזוכה הגדול, והעניקו גם ציון לשבח לסרט "אלגריה" ולשחקנית פרנסואז פביאן ששיחקה בסרט "רוז". בתחרות הסרט הקצר זכה "הולי הולוקוסט".

"בחרנו בסרט "נערה קורנת" להיות הזוכה בפרס הבינלאומי מתוך מקבץ מעולה של סרטים" נימקו השופטים דוד אופק, אייל דץ וענת ריבלין את הבחירה, "סרטים שמייצגים לא רק את מיטב העשייה הקולנועית בנושא החוויה היהודית, אלא גם את מיטב העשייה הקולנועית בעולם כיום".

"ייחודו וכוחו של הסרט טמון בעובדה שאל תוך דרמת התבגרות על נערה צעירה מלאה בשמחת חיים ובשאיפות, מזדחלת באופן כמעט בלתי נראה האימה שאט אט משתלטת, תופסת בקרביים עד לסוף שלא יעזוב את הצופה זמן רב. אין אויב ממשי, הוא אינו נוכח ברחובות, לא ברור אפילו באיזה שנים נטוע הסרט. יצירת מופת שמעפילה על סרטים רבים שעסקו באירופה של מלחמת העולם השנייה".

"רבקה מאדר מרדר בתפקיד הראשי אכן קורנת ובעיניה מדחיקה בכל דרך אפשרית את האימה שהולכת ומשתלטת על סביבתה".

הסקט אלגריה שכה בציון לשבח, הוא סרט שעוסק בזהות יהודית דרך מבטה של אישה עצמאית, דעתנית ועקשנית שמתגוררת במלייה, מובלעת ספרדית בצפון מרוקו. היא והעיר, בה חיים אנשים משלוש הדתות, הם כישות אחת. כאשר מתערער הדו-קיום מתערערת גם שלוותה של אלגריה. מה שמתרחש במזרח התיכון משפיע עליה, על יחסיה עם בני משפחתה שומרי המסורת ועל החלטותיה האישיות ביותר.

"סרט מלא תקווה על הכוח של נשים לחיות בדו קיום להושיט יד זו לזו בעצותיהן החכמות ובניסיון חייהן" כך השופטים, "הצופה נחשף לקשר רב דורי נוגע ללב בין הנשים המיוחדות שמופיעות בסרט המופלא הזה".

גם על השחקנית פרנסואז פביאן הם הכבירו מילים חמות וציינו כי היא "מגישה תצוגת משחק כובשת לב שמצליחה להציג באופן מרגש את המורכבות של אלמנה בגיל השלישי מול משפחתה שבמהותה היא פטריארכלית והאב ממוצא אשכנזי. רוז שבהתאלמנותה מתקרבת מחדש לזהותה המזרחית, מעוררת בצופה אופטימיות ואהבה גדולה לחיים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו