האזור עליו אמורה לקום השכונה בעטרות
האזור עליו אמורה לקום השכונה בעטרותצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הוועדה המחוזית בירושלים נמנעה מלאשר להפקדה את תכנית הקמת השכונה החדשה בעטרות שבמזרח ירושלים. בהחלטת הוועדה נמסר כי יש לבצע תחילה בדיקה של המשרד לאיכות הסביבה.

עם זאת נמסר: "הוועדה התרשמה כי התוכנית מציעה ניצול ראוי של עתודות הקרקע שלא נוצלה עד היום".

מדובר בפרוייקט שהיה תקוע במשך שנים רבות. גורמים במערכת המדינית טענו שיש משמעות לעצם כינוס הוועדה אל מול הלחצים האמריקניים שלא לקדם את התוכנית.

בפני הוועדה הופיע עיסאווי פריג', השר לשיתוף פעולה אזורי, חרף העובדה ששרת הפנים איילת שקד הבהירה לחברי הוועדה כי הוא אינו מייצג את הממשלה ואת דעותיה.

"המשאב האסטרטגי הלאומי של שדה תעופה, צריך להיות מנוצל לטובת כולם – לטובת ירושלים, לטובת הישראלים, הפלסטינים וכל האזור. קידום התוכנית כעת עלול להיות פספוס של הזדמנות היסטורית. אפשר להקים שדה תעופה שייתן מענה למטרופולין ירושלים ולמעלה מ-3 מיליון פלסטינים, שהיום לא יכולים לצאת לחו"ל, אלא דרך ירדן. שדה תעופה ישראלי פלסטיני משותף ובו טרמינל פלסטיני עם בידוק ישראלי", טען פריג'.

עופר ברקוביץ, יו"ר התעוררות, חבר הועדה המחוזית אמר מנגד, "מדובר בתוכנית היסטורית וחשובה ביותר לפתרון מצוקת הדיור בירושלים. אין עתודת קרקע גדולה יותר לבניית עשרת אלפים יחידות דיור".

"אני מברך על קידומה, אבל התנגדתי בוועדה להשהיית התוכנית. היה ניתן להפקיד את התוכנית בד בבד עם קידום תסקיר הסביבה, ולא להשהות אותה. כולי תקווה שהממשלה לא משתמשת בנושא הסביבתי כתירוץ", דברי ברקוביץ'.