חמץ
חמץ צילום: משה שי, פלאש 90

הפורום החילוני, עמותת חדו"ש ו-14 הורים לילדים המשרתים בצבא או עתידים להתגייס בקרוב, הגישו עתירה לבג"ץ בדרישה לתקן את פקודות הצבא כדי לאפשר לחיילים, קצינים ועובדי צה"ל שאינם שומרי כשרות להחזיק ולצרוך מזון שאינו כשר לפסח מחוץ למתחמים בהם מכין הצבא ומגיש מזון.

העתירה הוגשה לאחר פניות חוזרות ונשנות של הארגונים לצה"ל, לפרקליטות ולשר הביטחון, אשר למרות הזמן הרב שעבר טרם השיבו לעותרים באופן ענייני.

את העתירה הגישו עו"ד אורי רגב ועו"ד שגיא אגמון מעמותת חדו"ש, המייצגת את כל העותרים. על פי העתירה "מדי שנה, עם התקרב חג הפסח, כחלק מהכשרת הבסיסים במחנות צה"ל - נדרשים חיילי צה"ל לחדול לחלוטין מהבאת מזון שהוא אינו כשר לפסח לבסיסים, וכמובן מצריכתו. נאסר על קבלת חבילות, גם אם אינן מכילות מזון כלל. הם נדרשים לאפשר חיפושים בכליהם ובחפציהם, תוך פגיעה בפרטיותם, לבל יימצא בהם בדל חמץ. ההגבלות למיניהן משתרעות מעבר לחג הפסח עצמו, ומתחילות שבוע ויותר קודם לכן, הכל לפי ציווייהם של מפקדי הבסיס והרבנות הצבאית".

בעתירה מדגישים הארגונים וההורים המוחים על הפגיעה בזכויות ילדיהם ובחירותם כי "מדובר בפגיעות חמורות בזכויותיהם של חיילי צה"ל - אשר רבים מהם אינם שומרים כשרות ואינם מעוניינים בה, וחלקם אף אינם יהודים. בכך נפגעת זכותם לצרוך מזון כחפצם, נפגעת זכותם לפרטיות, נפגעת זכותם לקבל חבילות ממשפחתם וחבריהם - תוך שהם עשויים אף להיחשף לעונשים בשל אי הקפדה על דינים דתיים שבהם אין להם עניין, וכל זאת למרות שאין בצריכת חמץ על ידיהם כדי לפגוע בחבריהם לשירות השומרים כשרות".

העתירה מסתמכת בין השאר על פסיקתו התקדימית של בג"צ בשנה שעברה, בעתירה שהוגשה על ידי הפורום החילוני, ובה נקבע כי אסור לבתי החולים לחפש בכליהם של מבקרים בפסח כדי למנוע מהם הכנסת חמץ ואף לא למנוע מחולים ועובדים הרוצים בכך – לצרוך חמץ בפסח באופן פרטי.

לסיכום דורשים העותרים מבית המשפט לחייב את צה"ל להתאים את פקודותיו בנושא שמירת הכשרות בפסח ולקבוע הסדר הולם ומידתי המבטיח את זכותם של החיילים שומרי הכשרות לצרוך מזון ללא חשש, אך גם להגן על זכותם של מי שאינם שומרים כשרות לקבל, להחזיק ולצרוך מזון שאינו כשר לפסח באופן שאינו פוגע בזכויותיהם של שומרי הכשרות.

רגב אמר כי "העתירה הנוכחית היא פרק נוסף במאבק המשפטי והציבורי אותו מובילה חדו"ש לתרגומו של עקרון חופש הדת והשוויון לשפת המעשה, במציאות בה המערכות הפוליטיות בישראל, מימין מרכז ושמאל, התעלמו מעקרונות אלה ונכנעו בתחומים רבים לתכתיבי המפלגות הדתיות. פקודות הצבא נועדו לאפשר קיומה של מערכת צבאית משותפת ולהבטחת יכולותיו המבצעיות של הצבא ועמידה ביעדיו. בין אלה לבין הכפיה הדתית הנהוגה בתחום הכשרות בצבא אין ולא כלום. הגיע הזמן שיובן כי חופש הדת והחופש מדת אינם רק מלים יפות, אלא ערכי יסוד שמדינה יהודית ודמוקרטית חייבת ליישמם."

ד"ר רם פרומן, יו"ר הפורום החילוני מסר כי "בדיוק כמו שבג"צ ביטל את הנוהל האבסורדי שהיה קיים בבתי החולים, אנחנו מצפים שיעשה כך גם במחנות הצבא. עם כל הכבוד לשומרי הכשרות לא ייתכן שחיילות וחיילים חילונים ייענשו ויוגבלו בצורה לא סבירה בגלל מנהג דתי שהם אינם מקיימים. יש דרכים רבות לאפשר לחיילים חילוניים לצרוך אוכל פרטי בלי לפגוע בכשרות המטבחים וחדרי האוכל הצבאיים".

מארגון תורת לחימה נמסר: "לא מפתיע, שלאחר נצחון הארגון שפועל נגד צה"ל, עדאלה, יחד עם 'הפורום החילוני' על הרבנות הראשית לישראל בסוגיית בתי החולים, גבר תאבונם וכעת נעשה נסיון לנצל את בג"ץ בכדי לפגוע ביהדותו של צה''ל, שהיתה מובנת מאליה מאז קום המדינה 72 שנה. כניסת חמץ לצהל תפגע באחדותו ובחיילים המסורתיים והדתיים ובהיותו צבא ממלכתי. אנו בטוחים שהרמטכ"ל כוכבי, יחד עם הרבצ"ר לא יאפשרו לאיוולת הזו להתרחש".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו