חיסון לקורונה
חיסון לקורונהצילום: Yossi Aloni/Flash90

חוקרי האוניברסיטה העברית הגישו אמש (חמישי) דו"ח לראש הממשלה, לשר הבריאות, למל"ל ולד"ר שרון אלרעי פרייס, שבו הם מזהירים - הגל החמישי החל בישראל.

לדברי החוקרים יש לעכב את התפרצות זן אומיקרון כדי לאפשר איסוף מידע אמין להמשך פעולה. החוקרים מציינים כי העלייה הנוכחית מובהקת וכי לראשונה השבוע המגיפה מתפשטת בכל המגזרים ושכבות הגיל.

עם זאת החוקרים אינם בטוחים לגבי סיבת התפרצות, ומונים מספר סיבות אפשריות, כגון ירידת רמת החיסוניות באוכלוסיה, עלייה בהדבקות בבתי משפחות צעירות (בהם ריכוז האוכלוסיות בעלות החיסוניות הנמוכה ביותר), או מהגברת ההדבקות בבתי הספר.

החוקרים ממליצים לממשלה לעכב ככל הניתן את התפשטות האומיקרון בישראל, באמצעות המשך ההגבלות בכניסה לישראל. הזמן שנרוויח יאפשר לאסוף מידע בקשר לנחיצות של מנה רביעית או חיסון מותאם אומיקרון.

בנוסף קוראים החוקרים להוריד את מקדם ההדבקה כעת, כדי שבמקרה ותיווצר התפרצות אומיקרון, בתי החולים לא יהיו עמוסים, וניתן יהיה להמשיך ולהשתמש בשיטות רכות להקטנת ההדבקות.

''יש להגביר אכיפת תו ירוק ומסכות, ולבחון השפעת שינוי מדיניות בבתי הספר על ההתפרצות בילדים הנמשכת כבר כחודש", כתבו החוקרים בדו''ח.

לדבריהם יש לזרז את התחסנות האוכלוסיה ולתת מנת בוסטר חמישה חודשים אחרי חיסון שני. בנוסף יש לתחקר התפרצויות מקומיות באמצעות מפקדת אלון של פיקוד העורף - ולפרסמן לציבור.

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ סיכמו אמש (ה׳) על הארכת המגבלות הנוכחיות בנתב"ג, למשך 10 ימים נוספים, החל מיום א׳ הקרוב.

חובת הבידוד לשבים לישראל, מחוסנים ושאינם מחוסנים, תוארך באמצעות צו מנכ"ל משרד הבריאות, בכפוף לאישור ועדת הבריאות של הכנסת.

חובת המלונית לשבים ממדינות אדומות תובא לאישור הממשלה, ותיכנס לתוקף בכפוף לאישור ועדת החוקה של הכנסת. עוד סיכמו רה"מ ושר הבריאות לדון בימים הקרובים בבחינת מגבלות נוספות ובתמריצי התחסנות.

אמש נערכה גם התייעצות של ראש הממשלה בנט, שר הבריאות הורוביץ ושרת החינוך ד"ר יפעת שאשא-ביטון, בהשתתפות גורמי המקצוע במשרדי הממשלה. בדיון הוחלט להמשיך במודל הכיתה הירוקה, תוך החלת השינויים הבאים:

  • המודל לא יחול על כיתה שבה אומתו בשלב הראשון שני תלמידים מאומתים, תרחיש זה מהווה כ-5% מהמקרים המדווחים.
  • היה ואומת תלמיד אחד, יבצעו תלמידי הכיתה בדיקת PCR גם ביום השלישי.
  • המודל לא יחול במקרה בו אומת בכיתה תלמיד עם חשד להדבקה בזן ה"אומיקרון".
  • במצבים בהם לא יופעל מודל הכיתה הירוקה, תלמידים מחוסנים יוכלו ללמוד באופן פרונטלי, ותלמידים שאינם מחוסנים ילמדו בלמידה מרחוק.