כמו ציפור
כמו ציפור צילום: iStock

מאז ומעולם בני האדם רצו לפרוש כנפיים ולעוף, אבל היום נראה שאנחנו קרובים לחווית הטיסה קרוב מתמיד. אם צניחה חופשית התחילה להימאס עליכם, מוזמנים לקפוץ מהמטוס יחד עם חליפת כנפיים ולדאות באוויר- כמעט כמו ציפור.

חליפת הכנפיים אולי נראית כמו המצאה חדשה, אבל למעשה הפיתוח שלה התחיל כבר לפני למעלה ממאה שנה. ממציא החליפה הראשון, פרנץ רייכלט, זכה לכינוי "החייט המעופף" וניסה לתפור לעצמו כנפיים שיאפשרו לו לדאות באוויר. לרוע המזל, פרנץ העדיף לנסות את חליפת הכנפיים בעצמו במקום להשתמש בבובת ניסוי ונהרג כשניסה לעוף בקפיצה ממגדל אייפל.

למרבה המזל, חליפת הכנפיים המודרנית מעט יותר בטוחה מהחליפה של פרנץ. החליפה נראית קצת כמו שדרוג של כנפי ציפור, ובאמת נועדו לתת את התחושה של דאיה באוויר. כנפי החליפה מחברות את הידיים ואת הרגליים לגוף האדם בעזרת בד ייעודי ומאפשרות לו גם לשלוט בכיוון אליו הוא רוצה לעוף.

בניגוד לצניחה חופשית, טייסי חליפת כנפיים צריכים לעבוד בצורה פעילה במהלך כל השהייה באוויר. הקפיצה מהמטוס או מהצוק צריכה להתבצע בעוצמה וגם היכולת להישאר באוויר תלויה במידה בה הטייס מסוגל למתוח את הכנפיים לאורך כל הניווט.

למרות שהשימוש בחליפה לא נראה מסובך, הטייסים נדרשים ללמוד איך לקפוץ בצורה נכונה מהמטוס וגם איך לייצב ולכוון את עצמם באוויר. על מנת לרדת לקרקע בסיום הדאייה, מחובר לחליפה גם מצנח קטן שמאפשר לנחות בקרקע בדרך המסורתית.

אבל מסתבר שיש גם מי שמנסה כבר למצוא את הדור הבא של חליפת הכנפיים. חברת BMW כבר השיקה שנה שעברה חליפת כנפיים חשמלית שמאפשרת לא רק דאייה באוויר אלא ממש תעופה. אז האם בעתיד נוכל לעוף ממקום למקום במקום לעמוד בפקקים? בינתיים אפשר לחכות למכונית המעופפת שתוציא אותנו מהפקק.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו