משה ליאון
משה ליאון צילום: ערוץ 7

בשנים האחרונות אחת לתקופה צפה ועולה שאלת העברתם של משרדי הממשלה לירושלים.

ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, קורא בראיון לערוץ 7, ליישם את החלטת הממשלה להעלות את משרדי הממשלה לבירה, ולשם כך יש ליישם תנופת בנייה בעיר.

"יש הרבה משרדים שעדיין לא עוברים, ויש כאלה שאין סיכוי שיעברו כמו משרד הביטחון, שם, בקריה בתל אביב, השקיעו שם הרבה מאוד ואין אפשרות שיעברו ואנחנו לא מצפים שזה יקרה", אומר ליאון ומוסיף כי לעומת זאת העירייה "עושה הכול כדי שיעברו כמה שיותר".

"כדי שיעברו צריך לבנות משרדים בעיר. נכון לתחילת הקדנציה שלי היו 95 אחוזי תפוסה למשרדים ולא ניתן היה להעביר, גם אם רצו. אנחנו כעת בבנייה של על מיליון וחצי מטרים בכל רחבי העיר ואין סיבה שלא יתחילו להתכונן ואני חושב שיש תזוזה", אומר לאון ומציין כי ישנן דרישות ספציפיות למשרדים השונים מהמבנים שאליהם הם אמורים לעבור, ובהתאם מתבצעת בניית המבנים.

לגבי המיקום וההערכה לפיה משרדי הממשלה רוצים להיות קרובים לקריית הממשלה ולא בטוח שיתאים להם מבנה בשולי העיר, אומר משה ליאון כי במציאות הקיימת של הרכבת הקלה "הכול יהיה קרוב אחד לשני, מעבר לכך שגם בקרית הממשלה אנחנו אמורים לבנות על שטחים ששם. יש שטחים מול משרד ראש הממשלה, וגם שם אנחנו אמורים לבנות שני מגדלים גדולים של משרדי ממשלה".

על אף הבניה שמבצעת העירייה ועל אף החקיקה שמחייבת את משרדי הממשלה לעלות לירושלים, מדגיש ליאון כי אין להיות רגועים ושקטים אלא להמשיך ולדחוף את הגורמים הרלוונטיים לבצע את המהלכים. "זה לא ברמת השרים אלא ברמת הממונה על הנכסים במשרד האוצר. משרד האוצר הוא שקובע מתי ואיך יעברו ואיתם אני בקשר צמוד. יש שם נכונות ויש כוונות ואני מקווה שבקרוב נראה את התזוזה, בשנה שנתיים הקרובות", הוא אומר ומבהיר כי בהקשר זה אין הבדל בין ממשלות שונות. "ירושלים היא בלב כולם וכולם דואגים לה. אני לא מרגיש הבדל בין הממשלות".

לזאת הוא מציין כי מדובר במדיניות שנבנתה לטווח ארוך ולא במערכת החלטות שניתן לשנותן מהרגע להרגע על פי עמדות פוליטיות כאלה ואחרות. "ההחלטה של אלקין מלפני מספר שבועות רק מחזקת את הצורך להעביר את משרדי הממשלה ואין כאן מקום למשחקים".