הרב גרשון אדלשטיין
הרב גרשון אדלשטיין Photo by Yaakov Naumi/Flash90

בעוד הרב שמואל אליהו נוקט קו ברור נגד הסופר החרדי שהתאבד חיים ולדר ומחזק את הנפגעות, הושמע אמש קול אחר המיוחס לאחד ממנהיגי הציבור הליטאי, הרב גרשון אדלשטיין, הטוען כי הלבנת פניו חמורה מהמעשים שיוחסו לו והשיימינג שבוצע כלפיו משול ל"רצח".

"ברור לגמרי שהלחץ הגדול שלחצו אותו הביא אותו לידי חולי הנפש והרג את עצמו באונס. זה נקרא רציחה", נכתב במכתב שפורסם משמו.

"גם אם יש מלמד שחושב שיש לו דעה בעניין וכו' וכו', חובה להעביר לילדים רק את דעת התורה ולזעוק עד כמה זה מסוכן להלבין פני חבריו ברבים ולומר להם שאנשים רעים הוציאו עליו שם רע ופרסמו בכל מקום את השם רע עד שגרמו לו להתבייש להראות פניו בחוץ וגרמו לו לחלות בנפשו עד כדי שהרג את עצמו", נמסר.

המכתב פורסם עבור מחנכים בציבור החרדי המוצאים עצמם בדילמה כיצד לנהוג מול הילדים העשויים לשאול שאלות לנוכח התאבדותו של ולדר.

אמש ספד בנו של ולדר אחר מיטתו וביקש מהנוכחים "להתחזק בלשון הרע, לא להיכנס לקבוצות שיש בהן לשון הרע. לא לשמוע רכילות, הרכילות הזאת יכולה להרוג אנשים. אני חושב שמי שיקבל את עצמו על הדבר הזה, זה יהיה עילוי נשמה גדול לאבא שלי". דבריו צוטטו בחדשות 12.

כזכור, בבוקר יום האתמול אותרה גופתו של ולדר על קבר בנו בבית העלמין סגולה בפתח תקווה לאחר שנטל את חייו.

לפני כחודשיים פורסם תחקיר ב'הארץ' שבו נטען כי ולדר הטריד מינית וקיים יחסים עם בנות צעירות ונשים נשואות במגזר החרדי.

אמש פורסם בחדשות 12 מכתב שהשאיר אחריו ולדר לפני ששם קץ לחייו לאור התלונות שפורסמו נגדו בחשד לתקיפה מינית לאורך שנים.

"הלכתי להזמין את יהודה סילמן ושמואל אליהו לדין תורה בשמיים", כותב ולדר.

הוא ממשיך להכחיש את המיוחס לו, לא מתנצל וטוען לחפות מלאה: "הגעתי למסקנה כי בעולם השקר אין לי סיכוי להוכיח את חפותי. אני מתמודד עם שקרים נוראיים, המכוסים באנונימיות, ללא כל אפשרות להוכיח את העובדה שאין להם שחר. הגעתי לקצה של יכולת הסבל האנושית. פגעו בי בדברים שהייתי הכי טוב בהם ושמסרתי נפשי עליהם - תמיכה והגנה על ילדים".

"אני מודה לכל אלה שהאמינו בי. תבורכו. ולכל אלה שלא: גם אם ויתרתם עליי - אנא אל תוותרו על ספריי. כל שורה, מילה ואות בהם, נכתבו מתוך רצון כן להיטיב, להועיל, לשפר, לחזק, לסייע, להעניק, לבנות ולתקן עולם. מעולם לא כתבתי מבלי שקדם לכך רצון להביא טוב לעולם וליושביו", כתב ולדר.

מתוך המכתב של חיים ולדר
מתוך המכתב של חיים ולדר צילום: מהטוויטר של יאיר שרקי, חדשות 12

נזכיר שלאחר פרסום התחקיר נגד ולדר בעיתון 'הארץ', הגיעו לבית הדין של הרב שמואל אליהו, שעסק בפגיעות מיניות בציבור החרדי-דתי, עדויות רבות על מעשים לכאורה של סופר הילדים.

לאחר שנודע כי ולדר שלח יד בנפשו נמסר מטעם הרב אליהו: "שמענו בכאב על התאבדותו של חיים ולדר, חבל שהוא בחר בדרך זו. הצענו לו שיתקן את מה שהוא קלקל. שיבקש סליחה מהנפגעות. שישנה את דרכו. שלא ייפגעו עוד נשים. היה יכול ללמד לרבים דרך תשובה. חבל שהוא בחר בדרך של התאבדות. אנו מחזקים את הנפגעות הרבות בשעה קשה זו, חייהן קודמים לחייו".

בניהו יום טוב: כך התפכחתי מחיים ולדר