אל תסתכלו למעלה
אל תסתכלו למעלה צילום: NIKO TAVERNISE/NETFLIX

בעולם הישיבות יש מונח שנקרא 'שמו"ס', ראשי התיבות של 'שיחת מוסר', והוא מתרחש כאשר ראש הישיבה (או רב אחר) מכנס את כלל התלמידים ומוכיח אותם על מעשה זה או אחר שלא בהכרח הם היו שותפים לו. מעין נזיפה קולקטיבית אם תרצו.

הלהיט התורן בנטפליקס, מקום ראשון בעשרת הסרטים המובילים בנטפליקס ישראל נכון לרגע כתיבת שורות אלו, הוא שמו"ס שכזה.

הסרט, שנקרא 'אל תסתכלו למעלה', מתואר על ידי נטפליקס סרט מדע-בדיוני סאטירי, ומציג שני אסטרונומים (ג'ניפר לורנס ולאונרדו דיקפריו) שמזהים אסטרואיד מתקרב שהולך להשמיד את כדור הארץ. עד כאן סרט מדע-בדיוני רגיל למדי, אבל אז נכנס החלק ה'סאטירי' – אף אחד לא מקשיב להם. הממשל, התקשורת, ההמונים, נאס"א, התאגידים הגדולים. כולם מעדיפים לטמון את הראש בחול ולהתעסק בבחירות האמצע או בעשיית עוד קצת רווחים.

זה המשל גבירותי ורבותי, ניתן ממש לדמיין את יוצר הסרט אדם מקיי נואם בלהט, אבל הנמשל זה אתם. אתם שמתעלמים ממשבר האקלים, אתם שמסרבים להקשיב לנו שמנסים להציל אתכם מעצמכם, ולכן, אזהרת ספוילר קטנה, אתם כולכם הולכים למות. מגיע לכם. איך שר שלום חנוך? הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם.

מקיי ונטפליקס אפילו לא מנסים להסתיר את הזלזול שלהם ולעטוף את הצדקנות במעטה סאטירי מושחז, ולמעט פאנץ' חביב אחד על מכונת חטיפים מדובר פשוט בלקיחת אנשים מפורסמים דוגמת אילון מאסק ודונלד טראמפ (שעדיין היה הנשיא בעת כתיבת התסריט) והצגת בני דמותם כמגוחכים ולא אנושיים. ומה לגבי מי שבחר או סומך על אותם אנשים? ובכן, הוא עיוור שמתעקש לא לראות. לא להסתכל למעלה.

וכך זה ממשיך, שעתיים ועשרים דקות של נבואת זעם מודרנית עם קאסט מרשים אבל מעט מאוד עלילה. ג'ניפר לורנס, לאונרדו דיקפריו, מריל סטריפ, קייט בלאנשט, רוב מורגן, אריאנה גרנדה, ג'ונה היל, טימותי שאלאמה הם רק חלק מהשמות שמככבים בסרט, אבל באותה המידה הם יכלו פשוט לעשות פנטומימה מאחורי גרטה בזמן שהיא נואמת באו"ם והתוצאה הייתה בערך זהה וצפויה באותה מידה.

אל תסתכלו למעלה
אל תסתכלו למעלה צילום: NIKO TAVERNISE/NETFLIX

זה לא שהמסר מוטעה, משבר האקלים הוא אכן בעיה וכל התייחסות אליו היא מבורכת, אבל צורת ההגשה של המסר הזה בעייתית. מקיי, כמו גם גיבוריו בסרט, לא טורח להסתיר את תחושתו כאילו כל השאר, הן הדמויות בסרט והן הצופים בו, הם פשוט טיפשים מכדי להבין את מה שהוא הבין מזמן. תוסיפו לגישה המתנשאת הזו פאנצ'ים שלא מצליחים להעלות חיוך ואת העובדה שהסרט מייגע ונמרח לאורך 138 דקות, וקיבלתם סרט בינוני למדי שאפילו עשר דיקפריו לא יצליחו לגרום לו להמריא.

אז תודה נטפליקס, אבל נוותר על השמו"ס.