ההנגשות לנכים שבוצעו בעיר העתיקה
ההנגשות לנכים שבוצעו בעיר העתיקה צילום: דוברות

לאחר עשור של עבודות ובהשקעה של למעלה מ-22 מיליון שקלים, הושלמה הנגשת הקילומטר השישי בסמטאות העיר העתיקה בירושלים.

ההנגשה מתבצעת בהובלת משרד ירושלים ומורשת בשיתוף משרד התיירות, עיריית ירושלים, רשות העתיקות, הרשות לפיתוח ירושלים ובביצוע החברה לפיתוח מזרח ירושלים.

הסמטאות הונגשו למתניידים על כסאות גלגלים ולעגלות, שעתה יוכלו לעבור בין האתרים ההיסטוריים והלאומיים הרבים בעיר העתיקה בנוחות ובבטחה. כמו כן הושטחו ירידות תלולות והוספו מאחזי יד בסמטאות התלולות של העיר העתיקה. לראשונה הונגשה העיר העתיקה גם לעיוורים, ויושמה אפליקציה ייעודית בשם Step Hear המנחה את המבקר העיוור בעיר העתיקה בין 60 עמדות שונות, בהן ניתן מידע ותוכן ייחודי המאפשר ומעצים את הביקור בעיר ההיסטורית.

הנגשת העיר העתיקה היא חלק ממהלך רחב לחיזוק אגן העיר העתיקה והפיכתה לאבן שואבת למבקרים מכל רחבי העולם. לאחרונה הועברה גם החברה לפיתוח הרובע היהודי לאחריות משרד ירושלים ומורשת, וכעת עובדים במשרד על בניית תוכנית אסטרטגית כוללת לעיר העתיקה, לפיתוח אתרי התיירות ההיסטוריים תוך שמירה על ייחודיותה של העיר העתיקה בירושלים.

שר הבינוי והשיכון, ירושלים ומורשת, זאב אלקין אמר כי "העיר העתיקה בירושלים הפכה לאחת הערים העתיקות המונגשות ביותר בעולם. הנגשת ששת הקילומטרים הייתה מורכבת מאוד, והיא מעשירה את חווית הסיור והבילוי של התיירים בעיר העתיקה. משרד ירושלים ומורשת בראשותי פועל באופן נרחב לאפשר לכל אחד להגיע לסמטאות ההיסטוריות של ירושלים וליהנות מהעושר התרבותי והדתי של העיר".

ראש העיר ירושלים משה ליאון הוסיף, "אני רואה חשיבות עליונה בהנגשת המרחב הציבורי והמבנים שבאחריות העירייה, ובראש ובראשונה העיר העתיקה ואתריה ההיסטוריים והדתיים".