אורון שאול והדר גולדין
אורון שאול והדר גולדיןצילום: באדיבוצ המשפחות

ממונה השבויים והנעדרים מטעם צה"ל, אלוף (מיל') משה טל, שהתפטר באחרונה מתפקידו, טוען שמדינה מקפידה לאורך השנים להחמיץ הזדמנויות להביא לעסקת חילופי שבויים.

בראיון ב-103FM סיפר טל על הסיבות שהובילו להחלטתו להתפטר מתפקידו. "אני מרגיש והרגשתי אז שאין רצון מספיק גדול להחזיר אותם מצד מקבלי ההחלטות, בעיקר הצד הפוליטי".

הוא ציין כי תחושה זו ליוותה אותו גם בממשלה הקודמת וגם בממשלה הנוכחית. "אין כרגע מספיק רצון ומוטיבציה אצל מקבל ההחלטות הישראלי ללכת עד הסוף", קבע.

לדבריו, היעדר הטיפול נובע בראש ובראשונה מהיעדר העיסוק התקשורתי בנושא. "אני עושה הבדל בין לחץ ציבורי כפי שהיה בעידן שליט לבין עיסוק תקשורתי. כי היה עודף לחץ ואני חושב שהוא פועל לטובת הצד השני. צריך להגיע לדופק 60-50 של גוף פעיל".

"היו שני מקרים בשנים האחרונות שבהם כל התנאים והאטמוספירה מסביב הייתה מתאימה. הנקודה הכי בוטה שייכת לממשלה הנוכחית. חודש אחרי שהממשלה מושבעת נוצרת אטמוספירה בה אנחנו עם התוצאות של שומר החומות, החלפת הממשל האמריקני, המצרים ברמת מוטיבציה שלא ראיתי לפני זה, לפתור את העניין. אנחנו מדברים על הקיץ האחרון, וזה זמן בו מקבל ההחלטות צריך להגיד 'רוצה אני', ולא אמר", הוסיף.

עוד טען טל: "אם ראש הממשלה מנהיג, הוא צריך לקבל החלטות פחות פופולריות".

באשר למחיר הקשה שישראל תידרש לשלם בעסקת חילופי שבויים, הבהיר: "יש מחויבויות לממשלות קודמות, יש מספרים שעלו על השולחן אומדן של כמה מאות. אני חושב שלא צריך להיבהל משחרור מחבלים באשר הם".

אמו של החייל השבוי הדר גולדין, לאה, הצטרפה לשיחה וזעמה על התנהלות הממשלה: "הזדמנות אחרי הזדמנות פשוט מפספסים. זה עניין מטורף שהוא הפקרות. יש פה חיילי צה"ל, לא היה מעולם כדבר הזה. כל סט הערכים הבסיסי של ישראל מופקר, מושפל. הייתה מלחמה במאי לפני 7 חודשים, באותו מקום מול אותו אויב ולא מבקשים אותם בכלל. זה בגידה בנו, בחיילים, בערכים".

עוד הוסיפה: "הבעיה שלנו היא דווקא בגלל גלעד שליט, אנחנו התוצאה של גלעד שליט. השיתוק המוחלט של הציבור בגלל גלעד שליט".