חילי טרופר
חילי טרופר צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

שני אנשים התאבדו בשבוע האחרון. האחד, חיים ולדר סופר ומחנך חרדי מגה מוכר ונערץ שרבות התלוננו שפגע בהן מינית. השניה, שפרה הורוביץ, צעירה שעל פי הפרסומים היתה אחת מבין עשרות הנפגעות של אותו ולדר.

לצדו של ולדר התייצבו כמה מגדולי הרבנים. רבים בחרו להספיד אותו או להגיע לשבעה, כולל ראש עיר ורב ראשי. הרב טאו למשל אמר ש"כל העסק מצוץ, הכל שקר וכזב" ואף הוסיף שהעלילו על ולדר משום שזה "כתב ביקורת מוחצת על אהרון ברק והיו בשביל זה צריכים להתנקם בו ולחסל אותו". בחלק מהעיתונות החרדית הוסיפו לצד שמו של ולדר גם זצ"ל, כיאה לגדולי תורה.

שפרה הורוביץ ז"ל היתה ונותרה אנונימית. אבל רבים, ובתוכם אני, בוחרים להתייצב לצידה. גם כמה רבנים אמיצים נוהגים כך. הגם שזה לאחר מותה לצערי. אנחנו עושים זאת גם כדי להזכיר מי הקורבן ומי הפוגע וגם כדי לסייע לנפגעות אחרות לזכור שהן הטובות בסיפור והולדרים הם הרעים. אולי כך ינצלו חייהן.

נדמה לי, שלמתייצבים לצד ולדר יהיה קשה להגיד "ידינו לא שפכה את הדם הזה". דמה של שפרה ודמן של עוד צעירות רבות, שהפכו קורבנות של בעלי שררה ותאווה. כעת, בעקבות ההתייצבות לצדו של הפוגע הן מפחדות יותר, מתביישות יותר ומיואשות יותר. הן גם יתקשו עוד יותר לצעוק את צעקתן. האפשרות ליטול את חייהן בידן, הופכת בחסות ההגנה וההצדקה של ולדר, לאפשרות היותר נגישה עבורן.

התיקון יגיע כאשר מנהיגים ורבנים לא יתייצבו באופן אוטומטי לצד חבריהם, אלא יקשיבו לקולות השבורים של הנפגעות והנפגעים.

הרב טאו וכל מצדיקי ולדר מכבים סדק של תקווה עבור הנפגעות. אנחנו נתעקש להרחיב את הסדק, להזכיר לקורבנות שהן הצדיקות והצודקות בסיפור ולהתייצב לצידן.

אתם לא לבד. טלפונים של מרכזי הסיוע:

צילום: חופשי
צילום: חופשי