תור לבדיקת קורונה
תור לבדיקת קורונהצילום: Avshalom Sassoni/Flash90

ברקע ההקלה בהגבלות מבהיר היום (שני) ממונה הקורונה פרופ' סלמאן זרקא כי אין בישראל מדיניות של הדבקה המונית.

בתדרוך לכתבים אמר זרקא כי "אם מישהו מעלה על דעתו חסינות עדר - אין לזה ביסוס מדעי".

"שיא הגל לפנינו, העלייה בתחלואה מהירה. אנחנו בגל משולב - הדלתא עדיין כאן וחולים רבים שאושפזו לאחרונה נדבקו בזן. המידע על המנה הרביעית מוגבל, אך אנו ממליצים להתחסן".

פרופ' זרקא הסביר כי יעילות החיסון בהגנה מפני הזן החדש איננה מיטבית, אך הוא כן מגן מפני מחלה קשה. "המידע על החיסון הרביעי מוגבל, אבל אנחנו חושבים שיש בדבר תוספת הגנה משמעותית, במיוחד לאוכלוסייה בסיכון ובמיוחד כשהחיסון בטוח".

"בוחנים את האפשרות שלא מחוסנים יעשו בדיקת אנטיגן במקום PCR לאחר חשיפה למאומת. נקבל החלטה בנושא בימים הקרובים", סיפר הפרויקטור. "גל האומיקרון ימשיך לצערי לעלות. התקווה היא שלצד העלייה המהירה תהיה גם ירידה מהירה תוך מספר שבועות".

אתמול אובחנו בישראל 6,562 חולים מאומתים חדשים בנגיף. שיעור הבדיקות החיוביות עמד על 4.83% ומקדם ההדבקה עלה ל-1.88.

מספר החולים הפעילים עומד על קרוב ל-34 אלף, אך רק 204 מהם מאושפזים בבתי חולים ועוד 34 במלוניות קורונה.

110 חולים מאושפזים במצב קשה, 45 מתוכם מוגדרים במצב קריטי. 16 חולים מחוברים למכונת אקמו ו-35 נוספים מונשמים.

גנץ במפקדת אלון
גנץ במפקדת אלוןצילום: דוברות משרד הביטחון

שר הביטחון, בני גנץ, קיים היום (שני) הערכת מצב במפקדת "אלון" של פיקוד העורף, ביחד עם מפקד פיקוד העורף אלוף אורי גורדין, הממונה על ההתגוננות במשרד הביטחון תא"ל (במיל') משה אדרי, מפקד מפקדת "אלון" תא"ל שלומי בן מוחה וראש רח"ל תא"ל (במיל') יורם לרדו.

בסיום הביקור אמר שר הביטחון גנץ, "אני מסיים הערכת מצב במפקדת אלון אותה השארנו פתוחה לאורך השנה - ובשבועות האחרונים נתנו לה בוסטר כדי להיערך לגל האומיקרון. צה"ל ממשיך לסייע למערכת הבריאות בכל צורך אופרטיבי - אנחנו מגייסים מאות חוקרים, נערכנו עם מלוניות, ואנחנו מרחיבים גם את היקפי הבדיקות השונות".

"סיכמתי היום שפיקוד העורף יתחיל בתכנית הסיוע הממוקדת לאוכלוסיות נזקקות בבידוד ולמוסדות בגיל השלישי, וייערך לעליית מדרגה של מעל 10,000 מאומתים בימים הקרובים".

"אנחנו מגייסים מאות חובשים למבצע החיסונים, ונערכים לתגבור בתי החולים על ידי החזרת החיילים המסייעים בעבודה מנהלתית ומוכנים לסיוע למאות מאושפזים בבית. אני אלך להתחסן בימים הקרובים וקורא לכולכם – צאו להתחסן, והביאו גם את הילדים להתחסן. הדרך לנצח את המספרים – היא חיסונים", סיכם גנץ.

בסיום הביקור, ביקש שר הביטחון להודות למפקד מפקדת אלון היוצא, תא"ל רלי מרגלית, שהוביל את המפקדה בשנה האחרונה, ושמר על כשירותה ומוכנותה. שר הביטחון איחל בהצלחה לתא"ל שלומי בן מוחה, שמשימה משמעותית עומדת בפניו.