סגן-אלוף ארז שחייני ז"ל ורב-סרן חן פוגל ז"ל
סגן-אלוף ארז שחייני ז"ל ורב-סרן חן פוגל ז"ל באדיבות דובר צה"ל

הותרו לפרסום שמותיהם של שני טייסי חיל האוויר שנהרגו אמש (שני) בהתרסקות מסוק סיור של צה"ל מסוג "עטלף" במסגרת טיסת אימונים מול חופי העיר חיפה.

סגן-אלוף ארז שחייני ז"ל (38), ששימש כסגן מפקד בסיס חיל האוויר ברמת דוד. הוא הותיר אחריו אשה ושלושה ילדים.

רב-סרן חן פוגל ז"ל (27) ששימש כטייס מסוקים בטייסת 'מגיני המערב' (193). הוא הועלה מדרגת סרן לדרגת רב-סרן לאחר מותו.

הלוויתו של ארז שחייני תתקיים בשעה 16:00 בבית העלמין במשגב. הלוויתו של פוגל תתקיים עוד קודם לכן בשעה 14:00 בבית העלמין בחיפה.

על המסוק היו שלושה אנשי צוות, קצין סיור מוסק ושני טייסים. קצין הסיור חולץ ופונה במצב בינוני לבית החולים רמב"ם. לאחר מאמצי החייאה נקבע מותם של שני הטייסים.

אתר ההתרסקות ליד חיפה

מדובר צה"ל נמסר כי "הודעה נמסרה למשפחות, צה"ל משתתף בצערן וימשיך ללוותן". עוד נמסר כי מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, הורה על קרקוע מערך ה״עטלף״ וכן הורה על עצירת טיסות אימונים בחיל האוויר. בנוסף, מינה מפקד חיל האוויר צוות חקירה בראשות אלוף משנה ט'.

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר, "זהו לילה עצוב מאד. בשם אזרחי ישראל, אני מבקש לשלוח תנחומים מעומק הלב למשפחות ההרוגים בתאונת המסוק והחלמה מהירה לקצין הפצוע. טייסי חיל האוויר שנפלו בתאונה היו מטובי בנינו. עם ישראל לא ישכח את תרומתם, לילה ויום, לביטחון המדינה. יהי זכרם ברוך", אמר בנט.

שר הביטחון בני גנץ הוסיף, "אני מבקש למסור תנחומים מעומק הלב למשפחות ההרוגים בתאונת המסוק ורפואה שלמה לפצוע. שוחחתי עם הרמטכ"ל, ואני מבטיח שצה"ל יתחקר את האירוע ויפיק את הלקחים הנדרשים. אני מבקש להודות לכוחות החילוץ שפעלו במהירות ובתנאים לא פשוטים כדי לאתר את צוות המסוק".

פרופ' יעקב בר לביא, מנהל מחלקת טיפול נמרץ בבית החולים רמב"ם, עדכן הבוקר (שלישי) במצב הפצוע בהתרסקות. "הוא בהכרה מלאה. הוא הגיע עם סימנים של מאמץ משחייה כי היה צריך לחלץ את עצמו, אבל לאחר זמן לא רב הוא התאושש. בסך הכל מצבו טוב ואני מעריך שהיום הוא יוכל להשתחרר מטיפול נמרץ".

צוותי הצלה וכוחות חילוץ הוזעקו לאזור ההתרסקות. בין היתר נערכו סריקות נרחבות ליד המכון לחקר האגמים. פצצות תאורה האירו את השמיים. נסיבות האירוע בשלב זה לא ברורות.

מסוק ה'עטלף' הוא מסוק סיור ימי הנקלט לחיל האוויר בשנת 1996. משימותיו העיקריות הן סיוע לזרוע הים, תצפיות על חופי אויב, חיפוש, הצלה וחילוץ מכלי שיט ובלב ים.

מפקד חיל הים לשעבר אלוף במיל' אליעזר מרום התייחס להתרסקות המסוק בחיפה ואמר לכאן חדשות: "לפי הבנתי הם היו בטיסת אימון, סיימו אותו והיו בדרכם לרמת דוד, כנראה הייתה פה תקלה והטייס ניסה לנחות על הים, יש לו מערכת שמאפשרת לו לצוף. מניח שמפקד חיל האוויר כבר מינה ועדת חקירה".