תשובה תוך 45 דקות
תשובה תוך 45 דקות צילום: חופשי

המעבדה לדימות אופטי וחישה ביולוגית בהובלת ד"ר עמוס דניאלי מהפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר אילן מפתחת מזה מספר שנים טכנולוגיות לזיהוי מהיר של וירוסים כגון זיקה, דנגי והנילוס המערבי.

בשנתיים האחרונות עובדת מנהלת המעבדה ד"ר שירה אביבי, בשיתוף פעולה עם המעבדה המרכזית לנגיפים על פיתוח בדיקות סרולוגיות מהירות ומדוייקות לזיהוי הנוגדנים שהמערכת החיסונית מפתחת כנגד הקורונה. המחקר מומן בתמיכת משרד המדע, החדשנות והטכנולוגיה.

במחקר בדקו החוקרים מאות דגימות דם של חולי קורונה ואנשים בריאים והראו כי לקיט שפותח במעבדה יש רגישות גבוהה יותר מאשר הקיט הרגיש ביותר שנעשה בו שימוש במעבדה המרכזית לנגיפים.

בנוסף, הקיט שפותח במעבדה זיהה הרבה יותר מוקדם עלייה בכמות הנוגדנים בקרב אנשים שחוסנו כנגד קורונה. בעזרת הקיט הרגיש ניתן לקבל תשובה תוך 45 דקות לעומת יותר מארבע שעות שלוקח לקבל תשובה בקיט שנמצא בשימוש במעבדה המרכזית לנגיפים. מערכת שנבנתה על ידי מגביוסנס, החברה הממסחרת את הטכנולוגיה המפותחת במעבדה, כבר נמצאת בבחינה תפעולית של משרד הבריאות לצורך הטמעה לבדיקות קורונה.

ד"ר עמוס דניאלי מהפקולטה להנדסה של אוניברסיטת בר-אילן: "החידוש במערכת שלנו הוא השימוש בכוחות מגנטים לרכז את הנוגדנים הקשורים למולקולות הפלואורוסנטיות ולהניע אותם מצד לצד. בכל פעם שהמולקולות הפלואורוסנטיות עוברות בתוך קרן הלייזר הן מאירות וכשהן יוצאות ממנה הן אינן מאירות, ההבהוב הזה שונה מהרעש הקבוע של התמיסה ומאפשר לנו, ללא תהליך נוסף, לקבוע במדויק האם החולה נחשף לוירוס הקורונה."

פיתוחים עתידיים של קבוצת החוקרים כוללים בדיקות סרטן מבוססות דיגום דם, רוק או שתן להתאמת טיפולים אישיים לחולים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו