עמוס שוקן
עמוס שוקןצילום: Amir Levy/FLASh90

איש השמאל עמוס שוקן, המוציא לאור של עיתון "הארץ", הגיב בחשבון הטוויטר שלו ליידוי אבנים לעבר ישראלים בגוש עציון והציע להם ''להסתלק משם''.

שוקן כתב: "פשוט תסתלקו משם, אז יפסיקו לזרוק עליכם אבנים. אין לאזרח ישראלי מה לחפש בתקוע או בכל מקום אחר בשטחים הכבושים, והנוכחות שלו שם היא בלתי חוקית, כפי שקבעה מועצת הביטחון בהחלטה 2334 מדצמבר 2016".

שוקן הגיב למקרה של יידוי אבנים שאירע ביום חמישי. הילה לם, צעירה בת 19, נסעה לתקוע בגוש עציון וערבים יידו אבנים על רכבה. אמה סיפרה לעיתונאי אלישע בן קימון: "היא לא ראתה כלום על הכביש ופתאום הבחינה בסלע שהתנפץ על הזכוכית. הייתה מאוד מבוהלת ואז המשיכה בנהיגה והתקשרה אלינו. יצאנו לפגוש אותה. היא אמרה לי 'הייתי יכולה למות'. לא הגיוני שילדה צעירה תחווה אירוע כזה בדרך הביתה".

בחודש נובמבר האחרון טען עמוס שוקן כי הוריה של שלהבת פס הי"ד הם האשמים ברצח בתם בת העשרה חודשים שנורתה על ידי מחבל פלסטיני צלף כאשר שכבה בעגלת תינוק. שלהבת תחיה פס נרצחה בפיגוע במרץ 2001, קרוב לפתח ביתה בשכונת אברהם אבינו בחברון.

שוקן כתב בטוויטר על רקע הוויכוח סביב הגעת נשיא המדינה הרצוג לחברון: ''שלהבת פס נהרגה בגלל חוסר האחריות של הוריה שחשבו שאפשר לגדל ילדים בסביבת לחימה, ושל משרד הרווחה שבמדינה נורמלית היה מוציא ילדים מאיזורי מלחמה''.

גולשים רבים מחו על הציוץ המזעזע אך שוקן המשיך להתעקש: ''אמירה לא נוראית בכלל. אמירה שכולה אמת. מה שנורא הוא ההתעקשות של היהודים להקים את הנוכחות האזרחית הישראלית בחברון''.

אחד הגולשים כתב לשוקן "תתבייש. דם יהודי אינו הפקר", ומו"ל ''הארץ'' הגיב "שהוריה של שלהבת פס יתביישו. דם יהודי אינו הפקר".

גולשת אחרת תקפה: "איזה ציוץ בזיוני. שלהבת פס נרצחה רצח מחריד ואכזרי כששכבה בתוך עגלת תינוקות. איך אפשר לכתוב דבר כזה בלי למות מבושה?". שוקן ענה לה: "כשתקחי את התינוקות שלך ותעברי איתם לאיזור לחימה על כל שעל, תכתבי אז את הציוץ הזה. אם לא תעשי את זה, תביני את מה שאני אומר".