אנגלמן במרכז הרפואי בנהריה
אנגלמן במרכז הרפואי בנהריה צילום: דוברות המרכז הרפואי לגליל

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן סייר היום (שני) במרכז הרפואי לגליל בנהריה יחד עם מנהל המרכז הרפואי, פרופ' מסעד ברהום.

בסיור בדק המבקר מקרוב את אשפוזי הקורונה בבית החולים ואת מצב הרפואה בצפון, בהמשך לדוח ביקורת שפרסם לאחרונה על הזנחת המערך הרפואי בצפון. המבקר ביקר בין היתר באגף נשים ויולדות, בבית החולים התת-קרקעי ובמחלקה פנימית ב'.

אגנלמן התייחס בביקור לגל האומיקרון, למערך בדיקות האנטיגן וה-PCR, וכן לנושא החיסונים, ואמר: "אני מודיע כאן שבכוונתנו לערוך ביקורת על ניהול המשבר ברמה הלאומית והליכי קבלת ההחלטות בממשלה בגל הרביעי ובגל החמישי. בגלים הקודמים בדקנו בין היתר את ניהול המשבר ברמה הלאומית, את התנהלות משרד הבריאות לרבות בעניין מערך הבדיקות, את התוכניות הכלכליות ואת פעולות משרד החינוך ובכוונתנו לבדוק חלק מנושאים אלו גם בגל הנוכחי והאם הופקו הלקחים מהגלים הקודמים.

"בין היתר נעשה ביקורת על התנהלות הממשלה ומערכת הבריאות בנושא מערך הבדיקות, את דרך קבלת ההחלטות, יעילות מתחמי הבדיקות ועניינים נוספים. בנוסף, נקיים ביקורת על מערך החיסונים – כולל היבטי הרכש ותהליכים נוספים שנלוו לכך".

לדברי אנגלמן, במשך שנתיים העולם מתמודד עם הקורונה על זניה השונים. "המדיניות שהתוויתי עם כניסתי לתפקיד היא קיום ביקורות בראי האזרח. לכן בכוונתנו להמשיך ולערוך ביקורות על דרך ההתנהלות של הממשלה וכלל המשרדים והגופים הציבוריים הרלוונטיים הנוגעים להתמודדות עם המשבר העולמי הקשה ביותר של העשורים האחרונים".

בהתייחסו למערך הרפואה בצפון אמר המבקר: "בשעה שאנחנו נמצאים בבית חולים בצפון חשוב לי להזכיר את הדוח בנושא התוכניות הלאומיות לפיתוח הצפון ומימושן שפרסמנו באוקטובר 2021. מצאנו ששיעור תמותת התינוקות בצפון עומד על 2.6 ל- 1,000 נפש - מהגבוהים בארץ, וכי שיעור הרופאים במחוז הצפון הוא מהנמוכים בארץ - 2.2 רופאים ל 1,000 איש, שמהווים כ-50% משיעור הרופאים במחוזות חיפה, המרכז וירושלים. אני מצפה שהממשלה תפעל לתיקון הליקויים שעלו בביקורת ותבחן את יישום ההמלצות בכדי להביא את הרפואה המתקדמת ביותר לצפון".

שר האוצר אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) דיבר בצהריים (שני) בפתח ישיבת הסיעה והבטיח כי ההחלטות על מתן סיוע לאזרחי ישראל ולעסקים יתקבלו רק כשישתכנע שהסיוע אכן נצרך.

ליברמן אמר: "מי שזכאי מקבל עזרה. הדוגמא האחרונה היא ענף התיירות. המדינה העמידה מאות מיליונים לעזרת עסקים בצורה אחראית והוגנת. גם בעסקים אחרים, כל מי שזכאי יקבל את הפיצוי. אבל אקבל החלטות רק על בסיס שיקולים כלכליים, לא פופוליסטיים או אלקטורליים".

"הופתעתי לראות למשל את מנכ"ל המשביר מתלונן בתקשורת על טיפול הממשלה ועל כמה קשה. טרום הקורונה, ב-2019, המשביר הפסיד 30 מיליון, וב-2021 הרוויח 18 מיליון. יו"ר ענף המסחר אמר ש-2021 הייתה שנה טובה".

ליברמן הוסיף: "מחכים לנו ינואר ופברואר לא פשוטים, אבל אנחנו ערוכים וזה לא סוף העולם".

יו"ר ישראל ביתנו נשאל האם ישתתף מחר בישיבת קבינט הקורונה בעקבות התחלואה הגבוהה, והשיב: "מי שמייצג את משרד האוצר בדיונים האלו הוא השר חאמד עמר. אני מדי פעם מצטרף. אני חושב שאנחנו מנהלים מדיניות של ניהול סיכונים נכונה".