ניידת התרמת דם
ניידת התרמת דם הלל מאיר

חיילים ממחלקת בני"ש בגדוד 51 של חטיבת גולני לא הסכימו היום (שני) לתרום דם בעקבות השמטת מונחי "אב" ו"אם" מטפסי ההתרמה של מד"א, כך פרסם לראשונה העיתונאי דביר עמר.

"הגיעה לפה, לבא"ח גולני, ניידת של התרמת דם", סיפר לערוץ 7 אחד החיילים מהמחלקה שסירבה לתרום דם. "המ"פ עשה לנו שיחה שהוא רוצה שנתרום דם. הוא הגיע במיוחד למחלקת בני"ש ואמר שהוא מצפה עוד יותר שנתרום".

חשוב לציין כי באף שלב לא ניתנה פקודה המחייבת את החיילים לתרום דם בניידת תרומת הדם של מד"א. כמו כן, על טפסי התרמת הדם כבר כמה שבועות לא כתוב "הורה 1" ו"הורה 2", ונמחקה מהטפסים השורה שמצריכה להשתמש במושגי "אב" ו"אם" או לחלופין "הורה 1".

החייל ששוחח עם ערוץ 7 הוסיף: "היה דיון אצלינו במחלקה אם לתרום דם בעקבות הטפסים. הפיקוד שמע על זה ואז הסמ"פ עשה לנו שיחה כדי לשכנע אותנו כן לתרום".

לדבריו, "הוא ביקש שלמרות האידאולוגיה ולמרות שאנחנו דתיים - לתרום. אמרנו לו שאנחנו לא רוצים לתרום בגלל הטפסים. הוא אמר שהוא לא חושב שזה באמת יעשה משהו משמעותי בשיח הציבורי וממילא חבל לא לתרום. ענינו לו שאם אנחנו כמחלקה נגיד שאנחנו לא תורמים זה כן יעשה הד ציבורי. ואז הוא ענה 'תראו שלא, ואני אדאג שזה לא יעשה שום הד ציבורי'".

"באיזה שלב חבר'ה אמרו לו אל תנסה לחנך אותנו", ציין החייל. "הוא בלע את הרוק ואמר אני לא מנסה לחנך אתכם". לאחר מכן "חבר'ה התקשרו לראשי ישיבות שלהם. כמעט כל ראשי הישיבות הדריכו את החיילים לא לתרום".

בסופו של דבר החליטו כל חיילי הטירונות במחלקת בני"ש שלא לתרום דם ואף שיגרו מכתב למגן דוד אדום. "אנו, מחלקה 4 חטיבת גולני, מסרבים בתוקף לתרום דם דרך מד''א עד שיתוקנו טפסי ההתרמה ויחזור המשפט 'אבא ואמא' כבעבר", כתבו.

"אנו קוראים למד''א ולמשרד הבריאות: אל תערבבו אג'נדות בנושאים מצילי חיים. אנו חיים במדינה יהודית הרואה ערך במסורת ישראל ובצביון היהודי בה", נכתב. "חשוב לנו לציין, האחריות הבלעדית על אותם מנות דם שלא נתרמו, היא על מד''א ומשרד הבריאות ששינו את נוסח הטופס. כיום אנו נמצאים בעיצומם של מלחמת דעות והשקפות סביב הזהות היהודית של המדינה ואנו לא ניתן לכך יד".

"אנו מאמינים בערך התרומה של מנות דם לצורך הצלת חיי אדם. ומאז ומתמיד נקראנו לדגל ותרמנו מנות רבות של דם בשמחה. כאשר מד''א ומשרד הבריאות יואילו להחזיר את נוסח הטופס לקדמותו, נחזור בשמחה לתרום דם ולהציל חיי האדם", סיכמו חיילי מחלקה 4 בבא"ח גולני.

תגובת דובר צה"ל: "כצבא העם, צה"ל רואה חשיבות רבה בהשתתפות במאמץ הלאומי לאיסוף תרומות דם ולהצלת החיים הנגזרת מכך. נדגיש כי תרומת הדם הינה בהתנדבות בלבד וכי נעשה שיח פיקודי עם החיילים בפלוגה אודות חשיבותה. צה"ל ימשיך לתמוך בכלל משרתיו ולפעול למען שילובם באופן שוויוני".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו