יונתן אוריך
יונתן אוריך צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בית המשפט העליון קבע הבוקר (שלישי) כי חרף ההתנהגות הפסולה של המשטרה, היא תוכל לערוך חיפוש בטלפונים של יועצי ראש הממשלה לשעבר ויו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו.

מדובר ביונתן אוריך ועופר גולן שנחשדו בהטרדת עד המדינה שלמה פילבר.

בחדשות כאן דווח כי לפי קביעת העליון, לא יהיה שינוי בנוהל הקיים, בבקשה שמגישים החוקרים לחפש בניידים, או כל מה שמוגדר חומר מחשב, והוא ימשיך להיות במעמד צד אחד. עם זאת נקבעו שורת קריטריונים שהיחידות החוקרות ובית המשפט צריכים לעמוד בהם לפני שמאשרים חיפוש כזה. השופטים הוסיפו כי אף שהיה חיפוש בלתי חוקרי בנייד לא ימנע מבית המשפט לאשר בקשה לצו חיפוש בדיעבד אלא במקרים חריגים.

לגבי המקרה הספציפי נקבע כי חרף העובדה שהחיפוש הראשוני היה בניגוד לדין וללא צו, הדבר אינו מצדיק את דחיית הבקשות לחיפוש.

נזכיר כי הטלפונים הניידים של השניים נתפסו במהלך חקירת המשטרה שפרצה לטלפונים וביקשה אישור למהלך רק בדיעבד.

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "בית המשפט העליון, בהרכב מורחב של תשעה שופטים, קיבל היום ברוב דעות את עיקרי עמדת המדינה, המאפשרת לרשויות האכיפה להמשיך לקיים חקירות פליליות אפקטיביות, כאשר ככלל טענות לפגמים שנפלו בחקירה ייבחנו לאחר סיום החקירה, ולא במהלכה. החלטת ביהמ"ש תאפשר לרשויות החקירה השונות להמשיך ולפעול על מנת להגיע לחקר האמת".

"עם זאת, הפרקליטות, כמו גם כלל רשויות האכיפה, מחויבת להמשיך לפעול על מנת לשפר ולטייב את הליכי החקירה השונים, ובכללם החיפוש והחדירה לחומרי המחשב, תוך ניסיון לצמצם את הפגיעה בתקינותם של הליכים אלה ובזכויות החשוד להליך הוגן ולפרטיו".

מעורכי הדין עמית חדד, ליאור אפשטיין, מאיר ארנפלד ונועה מילשטיין שמייצגים את עופר גולן, יוסי שלום, ישראל איינהורן ויונתן אוריך נמסר בתגובה: "החלטת העליון בעניין אוריך וגולן שינתה לטובה באופן היסטורי את זכויות האזרח ואת התנהלות מערכת המשפט. המאבק הציבורי שניהלנו קבע מסמרות ברזל בחוק הישראלי, ושינה מהיסוד את דרך ההתייחסות והכללים בנוגע לזכויות חשודים ונחקרים".

"בית המשפט העליון, בהרכב מורחב, ביקר בחריפות את המשטרה וקבע לראשונה כללים ברורים לצמצום דריסת הרגל הגסה של זכויות חשודים ונחקרים, שהייתה נהוגה ע"י רשויות האכיפה עד היום. כל שופטי ההרכב אימצו את עמדתנו העקרונית כי יש לשקול פגמים בחקירה בעת בקשות לחדור לטלפונים ניידים, וכי במקרים המתאימים מדובר בשיקול מכריע", הוסיפו עורכי הדין.

לדבריהם, "מדובר בהישג חסר תקדים עקרוני ומשמעותי עבור כל אזרחי ישראל, ועבור מי שסוגיית הפרטיות יקרה לו. עם זאת, מצער שבית המשפט בחר שלא לאמץ את מסקנתו של כבוד השופט אלרון וליישם את החלטתו גם במקרה של אוריך וגולן. על אף זאת, הפסיקה חדה, נוקבת וברורה, ואנו משוכנים כי הפרקליטות תיקח בחשבון ולתשומת ליבה את המשמעויות של הפגמים הקשים שנפלו בחקירה, ושל דברי הביקורת שנשמעו, דבר שיוביל למסקנה אחת בלבד: סגירה של תיקי הסרק נגד מרשינו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו