השר מתן כהנא
השר מתן כהנא צילום: דוברות

ויכוח בישיבת הממשלה: שר האוצר אביגדור ליברמן מתנגד לחוק הגיור שמקדם שר הדתות מתן כהנא, וטוען כי הוא מעניק לרבנות הראשית יותר מידי סמכות בתחום הגיור.

ליברמן אמר: "לא צריך לערבב יחסי ציבור עם דיני נפשות - זה חוק לא טוב. הרבנות הראשית עושה הכל כדי למנוע גיורים. זה לא יקל על גיור אלא רק יסבך".

השר כהנא השיב לליברמן: "לא נכון. אתה לא מכיר את החוק. אתה מסרב להיפגש איתי כבר חודשים, למרות שניסיתי פעם אחר פעם''.

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר לכהנא וליברמן: "אין פה יותר מידי פערים, צריך שתשבו ותסגרו אותם". בנט הציע לכהנא: "מתן, תעשה סמינר על החוק של כמה שעות". כהנא: "בכיף, הרב סתיו יעביר את הסמינר הזה".

שרת הקליטה פנינה תמנו-שטה אמרה: "יש אלפי עולים שזקוקים לגיור, כאלה שהינם נכדים ליהודים אך אינם יהודים על פי ההלכה, צריך לסייע להם. אם בזהות יהודית ודמוגרפיה עסקינן - יש לנו שעת רצון לקדם את הנושא".

בכניסה לישיבת הממשלה אמר שר המודיעין אלעזר שטרן לערוץ 7 כי "חוק הגיור שמגיע היום לשולחן הממשלה מניח את התשתית ויקצר זמן''.

לדבריו, "אנחנו נעביר את החוק בכנסת עם פתיחת המושב הבא של הכנסת, והבשורה הזו של הנחת תשתית לגיור ידידותי היא חשובה מאוד במיוחד בזמנים האלה, במיוחד לאחינו זכאי חוק השבות שירצו להתגייר ונוכל להציג בפניהם דרך מחבקת וידידותית".

במפלגת ישראל ביתנו הודיעו בסוף השבוע האחרון כי הם מתנגדים לנוסח הצעת ההחלטה בנושא הגיור שעולה היום לממשלה.

גורמים בישראל ביתנו אמרו כי "כהנא מורח אותנו, בהצעת ההחלטה הזאת אין שום דבר שיכול להכין את התשתית לגיור רבני ערים מלבד דאגה לג'וב למקורביו של כהנא. מה שהוא מביא זה ישראבלוף וזה תפקיד שהוא רוצה להביא רק כדי למנות מקורבים אליו- אין סיכוי שנסכים לזה".