תלמידים בתקופת הקורונה. אילוסטרציה
תלמידים בתקופת הקורונה. אילוסטרציהצילום: istock

מגפת נשירה במערכת החינוך: לראשונה מודה משרד החינוך כי בתקופת הקורונה גדלה הנשירה הסמויה ממערכת החינוך באופן משמעותי, ועל פי הערכות, יש כיום כחצי מיליון ילדים בתהליכי נשירה, כלומר בניתוק מלמידה בפועל, כך מדווחת כתבת העיתון 'ישראל היום' יפעת ארליך.

בדיון בוועדת החינוך לפני כחודש, דיווח משרד החינוך על 90 אלף ילדים בתהליכי נשירה גלויה וסמויה, אך גורמי המקצוע טענו שמדובר רק בקצה הקרחון.

בתגובה לשאילתה כיצד נמדדת הנשירה הגלויה והסמויה, הסביר משרד החינוך כי בכל ינואר, מתבצעת השוואה בין מצבת התלמידים של השנה הקודמת לשנה העוקבת. על פי בדיקה זאת, בשנת 2019 היו 12,249 נושרים גלויים ואילו בשנת 2020 היו רק 8,695 כלומר ירידה בנשירה הגלויה.

אבל משרד החינוך מודה ש"הנתון אינו משקף את תופעת הנשירה, מאחר שבמהלך הקורונה בתי ספר לא הנשירו תלמידים בשל המעבר ללמידה מרחוק, המבודדים והמאומתים. במהלך תקופת הקורונה, גדלה הנשירה הסמויה באופן משמעותי, והיא עלולה להשפיע על הנשירה הגלויה בשנים הקרובות".

"אחד מהיעדים שהציבה שרת החינוך ד"ר יפעת שאשא ביטון, היא מתן מענה לנשירה הסמויה. לאור זאת שוקד המשרד על הגדרה ופיתוח מערכת אלקטרונית שתשקף את מספר הנושרים הסמויים. הערכה הכללית מתייחסת לכ-20%- מ30% מכלל התלמידים".