הרמטכ"ל בזירת התקרית בבקעת הירדן דובר צה"ל

צה"ל מקים ועדת בדיקה בראשותו של האלוף (במיל.) נעם תיבון, לשעבר מפקד אוגדת יו"ש, כדי לתחקר את תקרית הירי בבקעת הירדן בה נהרגו רב-סרן אופק אהרון ז״ל (28) מגן יבנה, ורב-סרן איתמר אלחרר ז״ל (26) מבני ראם.

דובר צה"ל עדכן כי הלוויתו של רב-סרן איתמר אלחרר ז"ל תערך היום (חמישי) בשעה 14:30 בחלקה הצבאית בבית העלמין בקריית מלאכי.

הלווית רב-סרן אופק אהרון ז"ל תערך בשעה 16:15 בחלקה הצבאית בבית העלמין בגן יבנה.

אלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס סיפר כי מפרטי התחקיר הראשוני של התקרית עלה כי "קצין שיצא לבדוק גניבת מכשיר ראיית לילה נתקל בשני קצינים חשב שהם מחבלים וירה בהם מטווח קרוב".

"במרחב נבי מוסא יש סוללות של מטווחים ולידם מספר אהלים. לילה לפני כן נגנב ליחידה מכשיר ראיית לילה והמפקדים מחליטים לבדוק את האירוע. מהמאהל יצא קצין כדי לחפש את המכשיר שנגנב להם", אמר פוקס.

הוא הוסיף כי "באותה שעה וללא תיאום ביניהם יוצאים עוד שני קצינים לשטח כדי לבדוק גם הם את נושא גניבת המכשיר. במרחק של כ-200 מטר הם מזהים דמות חשודה ומתקדמים לכיוונה. באותה שעה, הקצין שיצא לבדו ראה דמויות חשודות ורצה גם הוא למצוא את הגנב, סרק את המרחב ולא מצא כלום".

"לפתע הוא שמע רעש מאחוריו, הוא היה בטוח שהם כח אוייב ונפתחה אש מצידו לעבר שני הקצינים שנהרגים כתוצאה מאותה טעות. הכוח הזעיק כוחות רפואה והם קבעו את מות הקצינים".

מוקדם יותר הגיע הרמטכ"ל לזירת התקרית ושוחח עם האלוף פוקס וכן עם מפקד עוצבת האש, תת-אלוף עופר וינטר ומפקד חטיבת הקומנדו, אלוף-משנה מני ליברטי.

"האירוע הלילה הוא אירוע קשה ביותר ומצער מאוד. אני מבקש לשלוח את תנחומיי העמוקים למשפחות ההרוגים, משפחת אהרון ומשפחת אלחרר ואני רוצה לחזק את כל החיילים והמפקדים המעורבים באירוע", אמר הרמטכ"ל.

הוא הוסיף כי "השמירה על חיי אדם היא בראש מעיינינו, וחובתנו לתחקר את האירוע ביסודיות ולהפיק ממנו לקחים בכל התחומים, בכל הנושאים ובכל רמות הפיקוד. התחלנו באופן מיידי בתחקור האירוע ובנוסף לכך כבר היום תקום ועדת בדיקה בראשות אלוף במילואים ובהשתתפות מפקדים ומומחים רלוונטיים. נרד לעומק הדברים ונעשה זאת בטווח הזמן המיידי".

"במקביל, הוריתי על יום של עוצר פעילות בכל הצבא, שמטרתו למידה של האירועים שהתרחשו לאחרונה בצה״ל. חובה על כולנו ללמוד אותם, להעמיק בהם וליישם את הלקחים בהתאם. אסור לנו לפסוח על אף סעיף בכדי למנוע את האירוע הבא. צה״ל נבחן בפעילות המבצעית והישגיה ובאיכות האימונים, אך לא פחות מכך בשמירה על חיי אדם. עלינו לעשות כל שביכולתנו כדי למנוע אירועים מסוג זה", דברי כוכבי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו