אופק אהרון
אופק אהרון צילום: דובר צה"ל

כאלף בני אדם, משפחה וחברים, הגיעו הערב (חמישי) לבית העלמין בגן יבנה כדי ללוות למנוחות את רב-סרן אופק אהרון, קצין יחידת אגוז שנהרג אמש מירי דו-צדדי סמוך לבסיס נבי מוסא שבבקעת הירדן. יחד עמו נהרג רב-סרן איתמר אלחרר, תושב בני ראם, שהובא למנוחות מוקדם יותר בבית העלמין בקריית מלאכי.

אופק הותיר אחריו זוג הורים, אורית ואלי, ושתי אחיות. האב אלי לבש בהלוויה את המעיל הצבאי של בנו וזעק בבכי "אופק תחזור". האב אמר: "הייתה פה רשלנות. קיבלת אותו בריא, תחזירו לי אותו בריא. אני רוצה הסברים מהרמטכ"ל".

אופק אהרון נולד באילת ועבר משפחתו להתגורר בגן יבנה. הוא היה אמור להתחתן ביולי הקרוב. אחותו של אופק אמרה בהלוויה: "איך עשית את זה אופק? כמה תכניות היו לך . לא רצית למות , שמרת על כולם אבל הם לא שמרו עליך".

מפקד היחידה של רס"ן אהרון ספד לו: "אהבת את אגוז כל כך. הלילה קרא אסון. טשטוש גבולות הפכו בין אויב לאוהב. אתה נעלמת, אבל אל תדאג, מנהיג כמוך משאיר דברים חזקים".

הראיון עם רס"ן אופק אהרון ז"ל נדב אבס, ynet

לפני שבועיים, בקול צרוד מצעקות ההסתערות, אחרי שלוש יממות נטולות שינה של גמיעת עשרות קילומטרים עם 30 ק"ג על הגב, התראיין רס"ן אהרון לכתב ynet יואב זיתון בתרגיל הקומנדו הגדול שדימה לחימת עומק במתווה צפוני.

למרות הקשיים הפיזיים והעומס הנפשי, הקצין - שהוצג כרס"ן א' - היה חד, עירני ומפוקס, ובעיקר הבהיר את ערך שמירת החיים של פקודיו - בשגרה ובלחימה. "הלוחמים שלי אריות, אני נושם ומריח אותם לאורך התרגיל. אף חייל מאגוז לא ייחטף במלחמה", הוא אמר בריאיון.

מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים שאותו אהד אהרון פרסם הודעה שבה ספד לשני החיילים שנהרגו באסון, והוסיף: "אופק היה אוהד הקבוצה, אשר הקפיד לעקוב ולהיות חלק מהקהילה הבית"רית במגרש וברשתות החברתיות. הנהלת הקבוצה, השחקנים, האוהדים וכל בית ישראל אבלים ומשתתפים בצער המשפחות. המועדון ינציח ויכבד את זכרו".

הרמטכ"ל בזירת התקרית בבקעת הירדן דובר צה"ל

צה"ל הקים ועדת בדיקה בראשותו של האלוף (במיל.) נעם תיבון, לשעבר מפקד אוגדת יו"ש, כדי לתחקר את תקרית הירי בבקעת הירדן בה נהרגו רב-סרן אופק אהרון ז״ל (28) מגן יבנה, ורב-סרן איתמר אלחרר ז״ל (26) מבני ראם.

אלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס סיפר כי מפרטי התחקיר הראשוני של התקרית עלה כי "קצין שיצא לבדוק גניבת מכשיר ראיית לילה נתקל בשני קצינים חשב שהם מחבלים וירה בהם מטווח קרוב".

"במרחב נבי מוסא יש סוללות של מטווחים ולידם מספר אהלים. לילה לפני כן נגנב ליחידה מכשיר ראיית לילה והמפקדים מחליטים לבדוק את האירוע. מהמאהל יצא קצין כדי לחפש את המכשיר שנגנב להם", אמר פוקס.

הוא הוסיף כי "באותה שעה וללא תיאום ביניהם יוצאים עוד שני קצינים לשטח כדי לבדוק גם הם את נושא גניבת המכשיר. במרחק של כ-200 מטר הם מזהים דמות חשודה ומתקדמים לכיוונה. באותה שעה, הקצין שיצא לבדו ראה דמויות חשודות ורצה גם הוא למצוא את הגנב, סרק את המרחב ולא מצא כלום".

"לפתע הוא שמע רעש מאחוריו, הוא היה בטוח שהם כח אוייב ונפתחה אש מצידו לעבר שני הקצינים שנהרגים כתוצאה מאותה טעות. הכוח הזעיק כוחות רפואה והם קבעו את מות הקצינים".

מוקדם יותר הגיע הרמטכ"ל לזירת התקרית ושוחח עם האלוף פוקס וכן עם מפקד עוצבת האש, תת-אלוף עופר וינטר ומפקד חטיבת הקומנדו, אלוף-משנה מני ליברטי.

"האירוע הלילה הוא אירוע קשה ביותר ומצער מאוד. אני מבקש לשלוח את תנחומיי העמוקים למשפחות ההרוגים, משפחת אהרון ומשפחת אלחרר ואני רוצה לחזק את כל החיילים והמפקדים המעורבים באירוע", אמר הרמטכ"ל.

הוא הוסיף כי "השמירה על חיי אדם היא בראש מעיינינו, וחובתנו לתחקר את האירוע ביסודיות ולהפיק ממנו לקחים בכל התחומים, בכל הנושאים ובכל רמות הפיקוד. התחלנו באופן מיידי בתחקור האירוע ובנוסף לכך כבר היום תקום ועדת בדיקה בראשות אלוף במילואים ובהשתתפות מפקדים ומומחים רלוונטיים. נרד לעומק הדברים ונעשה זאת בטווח הזמן המיידי".

"במקביל, הוריתי על יום של עוצר פעילות בכל הצבא, שמטרתו למידה של האירועים שהתרחשו לאחרונה בצה״ל. חובה על כולנו ללמוד אותם, להעמיק בהם וליישם את הלקחים בהתאם. אסור לנו לפסוח על אף סעיף בכדי למנוע את האירוע הבא. צה״ל נבחן בפעילות המבצעית והישגיה ובאיכות האימונים, אך לא פחות מכך בשמירה על חיי אדם. עלינו לעשות כל שביכולתנו כדי למנוע אירועים מסוג זה", דברי כוכבי.

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7